Stress analysis implent-natural teeth bridged mandible
İmplant-doğal diş bağlantılı alt çenede gerilme analizi
- Tez No: 50136
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ağızdaki kayıp dişlere bağlı olarak oluşan fonksiyonel ve estetik kaybın yeniden kazanılması amacıyla bu dişlerin yerine kutlanılan yapay malzemelere dental implantlar denilmektedir. Dental implantlar uygun cerrahi yöntemlerle çeneye yerleştirildikten sonra implantlar arasında veya implantlarla doğal dişler arasında metal köprüler kurulmakta ve gerekli restorasyon işlemleri ile estetik ve fonksiyonel tedavi tamamlanmaktadır.. Çiğneme işlevi sırasında çiğneme kuvvetlerinin oluşturduğu gerilmelerin, özellikle diş kökleri ve implant deliği civarında yoğunlaştığı ve kritik durumlara yol açtığı tespit edilmiştir. Dental implantların çeneye yerleştirilmesi amacıyla çene üzerinde uygun boyutlarda delikler açılmakta ve dolayısıyla çenede doku kayıpları meydana gelmektedir. Diş kökleri çevresinde periodental membrain olarak isimlendirilen bir doku mevcuttur. Bu doku diş üzerine gelen kuvvetlerin çenede doku erimeleri ve yığılmaları gibi olaylara sebep olacak boyutlara çıkması durumunda beyni uyararak refleksiyon ile bu durumun önlenmesini sağlar. Dental implant uygulanmış bir çenede implantın takılması amacıyla açılan delik çevresindeki periodental membrain dokusu büyük ölçüde kaybolmuş olduğundan aşırı bir yükleme durumunda istenmeyen bu durumlar oluşabilmektedir.. Bu nedenle implantın takılı olduğu delik civarında oluşan gerilmelerin belirlenmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada üzerine takılan implanüar ve doğal dişler arasında metal köprü kurulan alt çene kemiğinde, çiğneme kuvvetlerinin oluşurduğu gerilmelerin analizi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dental implants are artificial materials that are used to regain the function and esthetic loses associated with lost tooth of human, instead of the lost tooth. After dental implants are placed in mandible by using right surgical methods, metal bridges are set among implants or between implants and natural teeth and by restoration processes esthetic and functional treatment is fulfilled. It is found that stresses concluded from chewing forces are set up around teeth roots and implant, and brought about some critical situation. Since the implants are placed, the holes, each of these has standard geometry, are drilled in mandible or maxilla. Therefore the tissues in these holes are taken out When the forces acting on mandible have an intensity to cause wearing out and piling up of tissues, tissue placed around tooth rests and called periodontal membrane warns the brain by reflection to prevent these failures of these actions on mandible or maxilla. These undesired situations can be occurred during excessive loading because great amount of periodontal membrane is lost around an implant hole in the case where mandible is applied dental implant Therefore it is very important to determine the stresses that occurs around the holes where the implant is applied. In this study, the stresses concluded from chewing forces which are occurred at metal bridges were analyzed by using the finite elements method.