A Research on behaviour of the exterior building components used in house production with precast concrete panel systems in Turkey in respect to heat and humidity
  1. Tez No: 50137
  2. Yazar: MÜGE YORGANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKSEL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Dış iklim şartları etkisinde yapay çevrenin higro termik konfor şartlarının belli bir düzeyde olması istenmektedir. Ayrıca iç mekanı dış çevre etkilerinden ayıran dış kabuk ( dış duvar ) ısısal ve nemsel etkilere karşı yetersiz kal mamalıdır. Gerekli konfor şartlarının sağlanması dış duvarın bu etkilere cevap vermesi ile sağlanabilir. Yetersiz kaldığı durumlarda yapı bileşeni bünyesinde onarılması güç hasarlar oluşacaktır. Bu yetersizlikler gerek yapı için gerekse kullanıcıların sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir. Konut yapılarında konfor şartlarının sağlanması çok önemlidir. Günümüzde konut yapılarının üretiminde yeni yapım sistemleri uygulama alanı bulmuştur. Bu yapım sistemlerinden biri de önyapım betonarme panel yapım sistemidir. Yeni yepım yöntemleri ile üretilmiş bu konutlardaki konfor düzeyinin de belli bir düzeyde olması beklenilmektedir. Panel sistemle üretilmiş konutlarda kullanılan dış duvar panel elemanlarının farklı iklim bölgelerindeki ısısal ve nemsel denetimi yapılarak yetersiz kaldığı bölgeler için öneri panel kesitlerinin oluşturulduğu bu yüksek lisans tezi 4 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde; konut kavramının tanımlaması yapılarak konut üretiminde kul lanılan endüstrileşmiş yapım sistemleri ile bu sistemlerin bir alt açılımı olan ön yapım konut yapım sistemleri ele alınmaktadır. 2. bölümde; panel yapım sistemlerinin genel özellikleri belirtilerek genel bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Yine bu bölümde panel sistemleri oluşturulan sistem elemanları özellikle dış duvar elemanları belirlenmektedir. Bölüm sonunda da ülkemizde konut üretiminde kullanılan panel elemanlar, boyutları ve kesitleri yer almaktadır. 3. bölümde; dış duvar elemanların ısısal ve nemsel denetiminde kullanılacak higro termik olaylarla ilgili kavramlar ve hesap yöntemi açıklanmaktadır. Ülkem izde panel sistemle konut üretimindeki dış duvar panellerinin 1. iklim bölgesine göre higro termik denetimi yapılmaktadır. Hesaplama yöntemi sonucunda farklı ivpanel tipleri birbiriyle kıyaslanmaktadır. 1. iklim bölge şartlarında olumlu sonuç veren panel tipleri 2. ve°3. iklim bölge şartlarına göre değerlendirilmektedir. 4. bölümde ise üretilen panel tiplerinin yetersiz kaldığı bölgeler için öneri panel kesitleri oluşturularak her iklim bölgesi için farklı kalınlık ve kesitte panel tiplerinin yer aldığı eleman tabloları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The hydro thermal comfort conditions of the artificial environment which is un der the effects of the exterior climate are required to be at a desired level, the outer crust (exterior wall ), separating the inner space from the effects of the outer environment, has to be adequate for the heat and humidity effects. The required comfort level can be provided if the outer responds these effects. UN repairable damages can be seen in case of inadequacy. These inadequate conditions will effect the health of the building and its users. To meet the comfort conditions in houses is very important. New construction systems are practised in the house production nowadays. The reinforced con crete prefabricated panel system is one of the these systems. It is expected to receive an adequate comfort level in the houses constructed with these sys tems. This master thesis evaluates the heat and humidity controls of the exterior wall panels used in house production in various climatic regions, makes sugges tions for the zones to meet the requirements, and consists of four chapter. The house concept is defined in Chapter 1. The industrialised construction systems in house production and the prefabricated house construction systems are also evaluated in this chapter. A general evaluation of the panel construction systems is provided in Chapter 2. The components of the panel systems, especially the exterior wall compo nents, are defined ; and the components produced in Turkey along with their dimensional and sectional information are provided in the same chapter. The hydro thermal concepts and their calculation method are provided in Chapter 3. The panels produced in Turkey are evaluated for the first climatic zone. Different types of panels are compared to each other upon the calcula tion method. The panel types which respond positively are tried under the conditions of the other zones. IIThe suggested panel sections, for the zones which the existing panels are not adequate, with their thickness and sections are stated by tables in Chapter 4. Ill