Sovyet dönemi Rus edebiyatı (1953-1991)
Russian literature in the Soviet period (1953-1991)
- Tez No: 501372
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 319
Özet
Toplumu derinden etkileyen olaylar, tarihin her döneminde edebiyata yansımıştır. XX. yüzyıl boyunca Sovyetlerde toplumu etkileyen bu tarz olaylara sıklıkla rastlanmaktadır. 20'li yılların sonunda uygulamaya konan kolektifleştirme politikası sonucunda köylülerin başına gelenler özellikle köy kökenli yazarların konuya dikkat çekmesine neden olur. 30'lu yılların sonunda başlatılan Büyük Terör, insanların toplu halde cezalandırılıp çalışma kamplarına yollanması ve bu kamplarda yaşananlar farklı bir konu olarak edebiyatta yer bulur. 40'lı yıllar ise II. Dünya Savaşı ile başlar. Savaşa cephelerde katılan, onun tüm acılarına şahit olan yazarlar gördüklerini tüm gerçekliğiyle insanlara aktarmaya çalışırlar. Sanayi sektörüne yapılan yatırımlarla artan şehirleşme sonucunda ise demografik yapıda büyük değişiklikler görülür. Entelektüellerin, bürokratik çevrenin ve çalışmak için geldikleri şehri tanımayan insanların hep beraber kurdukları bu yeni dünya yazarlar tarafından farklı yönleriyle kaleme alınır. XX. yüzyıl boyunca yaşanan bu olaylar edebiyatta dört ana temanın ortaya çıkmasına neden olur: savaş, köy, şehir ve kamp. Belirtilen temaları tercih eden yazarlar sadece Rus edebiyatına yön vermekle kalmamış, aynı zamanda toplumun yaşadığı süreci de ortaya çıkarmışlardır. Ele alınacak yazarlar ve eserleri hem tarihsel süreci hem de sosyolojik yapıyı yansıtmaları açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The events that affected the society deeply have been reflected in literature in every period of history. These types of events occurred frequently in the Soviet Union throughout the 20th century. The things that happened to the Russian peasants as a result of the collectivization policy implemented at the end of the 20s caused the writers born in the countryside to draw attention to the matter. The Great Purge which started at the end of the 30s, the people sent working camps as a punishment, and the events in these camps have distinctively been subjected to literature. And the 40s started with the World War II. Writers that fought in the trenches in the war, witnessing every bit of tragedy, tried to starkly narrate the things they saw. There have been major changes in demographic structure by the investments made in the industrial sector. This new world, built by intellectuals, bureaucrats, and the people who did not know the city they came to work, was written out with its different aspects by writers. These events occurring throughout the 20th century caused the four main theme in literature to emerge: war, village, city and camp. The writers preferring the stated themes did not only direct the Russian literature, but they also revealed the process that the society lived on. The writers and their works examined are crucial to reflect both the course of history and the sociological structure.