1990 - sonrası Amerikan kara filmlerinde kadının temsili
Female actress in the American cinema after 1990
- Tez No: 501371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
1990 yılı ve sonrası Amerikan Kara Filmlerinde kadının konumu ve temsil edilişini konu alan bu tez hazırlanırken kadın karakterlerinin öykülerin merkezinde bulunduğu filmler tercih edilmiştir. Bu çerçeveden hareketle Kara Film dönemlerine ait filmler feminist film kuram temel alınarak iredelenmiştir. Çeşitli dönemlere ait çok sayıda film nitelik yöntem çerçevesinde incelenmiş ve karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. İncelenen filmler yoluyla gelenekçi, toplumsal, ataerkil kodların kırıldığı, aşındığı gösterilmiştir. Kara Film yönetmenlerinden olan Quentin Tarantino ve David Lynch'e ait üç film analiz edilmiştir. Sonuç olarak Amerikan Kara Filmlerinde kadın feminist bir bakış açısıyla değerlendirilmiş ve bu döneme ait filmlerindeki kadınların ortak kodları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The status of the woman and her representative in American film noirs in the 1990's and after was analyzed in this thesis. It was attempted to utilize the films that focalize in the stories of woman characters. From this point of view, the noir films was examined by the basic concept of feminist films.Various films related to the different time period were analyzed by the quality metod and were examined comparatively. Traditional, social, patriarchal codes were broken by indicating the analyzed films. Three films of Film Noir directors- Quentin Tarantino and David Lynch were analyzed in this thesis. As an aftermath ,the woman in the Americna film noirs was anaylzed by the feminist point and the common code of the women in the films about that period was clarified.