Sovyet dönemi Rus tiyatrosunda agitprop (1920'li, 30'lu ve 40'lı yıllar)
Agitprop in Soviet theatre (1920s, 30s and 40s)
  1. Tez No: 947433
  2. Yazar: REMZİYE MELİKE YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada 1920'li, 30'lu ve 40'lı yıllarda Sovyet dönemi Rus tiyatrosunda ortaya çıkan agitprop (ajitasyon ve propaganda) yaklaşım ele alınarak, sanatın ideolojik yönlendirme ve kitle eğitim aracı olarak nasıl işlev gördüğü analiz edilmiştir. Sovyet dönemi Rus tiyatrosunun yalnızca estetik değil aynı zamanda siyasal bir araç olduğunu ortaya koyan çalışma, propaganda işleviyle biçimlenen sahne pratiğinin toplumsal bilinç oluşturmadaki rolünü incelemektedir. Ekim Devrimi ve İç Savaş bağlamında şekillenen 1920'ler, kolektifleştirme politikalarının öne çıktığı 1930'lar ve Büyük Vatan Savaşı'nın belirleyici olduğu 1940'lar boyunca Sovyet tiyatrosunun geçirdiği dönüşüm tarihsel ve ideolojik çerçevede değerlendirilmiştir. Çalışmada agitpropun kavramsal temelleri ve belirleyici özellikleri açıklandıktan sonra tiyatronun siyasal gelişmelerle eşzamanlı biçimde ideolojik bir aygıta dönüşmesi ve bu süreçte üstlendiği roller analiz edilmiştir. Bu bağlamda ajitasyon ve propaganda, sosyalist bilincin inşasında etkili bir araç olarak öne çıkmıştır. Çalışmada, agitpropun zirvede olduğu 1920'li, 30'lu ve 40'lı yıllardan Vsevolod Vyaçeslavoviç İvanov'un Zırhlı Tren 14-69, Vladimir Mihayloviç Kirşon'un Ekmek ve Aleksandr Yevdokimoviç Korneyçuk'un Cephe adlı tiyatro metinleri incelenmiştir. Bu metinler, sınıf bilincinin inşası, bireysel kahramanlık yerine kolektif mücadelenin vurgulanması ve düşman tipolojisinin teşhiri gibi agitpropun temel işlevlerini somut örneklerle ortaya koymuştur. Her biri, dönemin ideolojik gereksinimlerine yanıt veren, halkı bilinçlendirmeyi ve harekete geçirmeyi amaçlayan propagandist anlatılar olarak değerlendirilmiştir. Bu yönüyle çalışma, Sovyet dönemi Rus tiyatrosunda agitprop yaklaşımı tarihsel ve sanatsal boyutlarıyla ele almakta, tiyatronun siyasal işlevle biçimlendirildiği bir dönemi bütüncül bakış açısıyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the agitprop (agitation and propaganda) tradition in Soviet theatre In the 1920s, 30s and 40s in terms of how art functions as a means of ideological guidance and mass education. The crux of the study is that Soviet theatre was not only an aesthetic endeavour but also a political tool, and it examines the role of this stage practice in terms of how it was shaped by its propaganda function while, at the same time, shaping collective consciousness. After explaining the conceptual foundations and characteristics of the agitprop tradition in Soviet theatre, the study explores the transformation of theatre in the Soviet Union into an ideological apparatus in coordination with political developments with particular attention to the functions it undertook within the framework of the agitprop approach. More strictly, the study evaluates the transformation of the Soviet theatre during the 1920s within the context of the October Revolution and the Civil War, the 1930s when collectivisation policies were implemented, and the 1940s marked by the Great Patriotic War. In this process, theatre became not only an art form but also an effective ideological tool in the construction of socialist consciousness through agitation and propaganda. Within the scope of the study, Vsevolod Viacheslavovich Ivanov's Armoured Train 14-69, Vladimir Mikhailovich Kirshon's Bread and Alexander Yevdokimovich Korneychuk's The Front were examined, focusing on the decades when agitprop reached its peak-the 1920s, 1930s, and 1940s. These texts exemplify the basic functions of agitprop such as creating class consciousness, emphasising collective struggle over individual heroism, and exposing the enemy typology. Each play is evaluated as propagandist narratives that respond to the ideological needs of the period, aiming to raise public awareness and mobilise them. In this respect, the study examines the agitprop aesthetics of Soviet theatre from both historical and dramatic aspects, and provides a holistic perspective towards a period in which theatre was shaped with a political function.