Kolesteatomlu ve kolesteatomsuz kronik otitis media'lı hastaların preoperatif bilgisayarlı tomografisinde görülen yumuşak doku dansitelerinin hounsfield unit değerleri ayırıcı tanı ve takipte kullanılabilir mi?
Can hounsfield unit of soft tissue densities apparent on preoperative computed tomography of the patients who had chronic otitis media with and without cholesteatoma, be used in differential diagnosis and follow-up?
- Tez No: 501396
- Danışmanlar: UZMAN KEMAL KESEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kronik otitis media (KOM) kulak akıntısı, kulak zarında perforasyon ve işitme kaybıyla karakterize orta kulak ve tuba östaki mukozasının 12 haftadan uzun süren enfeksiyon ve enflamasyonudur. Temel olarak 'kolesteatomlu' ve 'kolesteatomsuz' KOM olmak üzere 2 sınıfta incelenebilir. Kategoriden bağımsız olarak tüm KOM'larda tedavide öncelikli amaç enfeksiyonun kontrol altına alınması ve enfeksiyonun rekürrens göstermesinin engellenmesidir. Buna bağlı olarak tüm KOM'larda cerrahi tedavi gereklidir. Cerrahinin planlanmasında, orta kulak ve mastoiddeki süregelen hastalığın yaygınlığını belirlemede preoperatif Bilgisayarlı Tomografi (BT) önemli yer tutmaktadır. Ancak BT ile orta kulak ve mastoid havalı hücrelerde bulunan lezyonun ayırıcı tanısını yapmak zordur. Çalışmamızda preoperatif BT ile kolesteatomun tespit edilmesi amacıyla Hounsfield Unit'in (HU) tanısal değerini ve postoperatif takipte kullanılabilirliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak planlandı. Çalışmaya dahil edilen hastalarınpreoperatif BT'lerinde saptanan yumuşak dokulardan orta kulak ve mastoidde 4 farklı bölgeden HU ölçümleri alındı. Hastaların ameliyat notları incelenerek bu alt bölgelerdeki intraoperatif tespit edilen lezyonlar kaydedildi. Kolesteatom ve mukozal lezyonlar arasında HU değerlerindeki fark istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Kolesteatom dokularından ölçülen HU'nun ortalama değeri 48,16+24,14 olarak tespit edildi. Mukozal patolojilerin ortalama değeri 53,53+37,43 bulundu. İki grup arasında istatistiksel olarak fark anlamlı bulundu.(p:0,015) Kolesteatom ve mukozal lezyonlar için cut-off değer 42,135 HU bulundu. Bu değerle HU'nun kolesteatom için sensitivitesi %50,2, spesifitesi %63,4 bulundu. Sonuçlar: Kronik otit ve özellikle kolesteatom cerrahisinde preoperatif BT çok iyi anatomik detay sunmasına rağmen kolesteatom ve mukozal lezyonların ayırıcı tanısında duyarlılığı düşüktür. Çalışmamızda kolesteatom ve mukozal lezyonlar arasında HU değerleri arasında anlamlı fark elde etmemize rağmen HU değeri kullanılarak mukozal lezyonlar ile kolesteatom ayırıcı tanısında katkısının zayıf olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic otitis media (COM) is an infection and inflamation of the middle ear and tuba eustachii mucosa long-lasting more than 12 weeks, which is characterized with ear discharge, perforation on eardrum and hearing loss. It can be evaluated in two major group as 'with cholesteatoma' and 'without cholesteatoma'. The objective of treatment is to control infection and to prevent the recurrence of infection, which is not dependent on the category. Related to this objective all COM requires surgery. In planning the surgery, detecting the extension of the disease to middle ear and mastoid preoperative Computed Tomography (CT) has an importance. But it is difficult to differentiate the lesion found in the middle ear and mastaoid air cells. In our study we searched the value of HU in diagnosis of cholesteatoma and its usablity in postoperative follows. Materials and Methods:Our study design was retrospective.Measurement of HU was performed in 4 different areas of middle ear and mastoid where the soft tissue was seen on included patient's preoperative CT. Operation findings of the patients were examined and lesions detected intraoperatively in these regions were recorded. Hounsfield Unit of cholesteatoma and mucosal lesions were statistically compared. Results: Mean value of the HU measured in cholesteatoma tissue was detected as 48,16+24,14. Mean value of HU measured in mucosal lesions was detected as 53,53+37,43. There were statistically significant difference in two groups. (p:0,015). The cut-off values between cholesteatoma and mucosal lesions value was detected as 42,135 HU. By using this cut-off value sensitivity was detected as %50,2 and specifity was detected as %63,4. Conclusions: In COM surgery and especially in cholesteatoma surgery, however preoperative CT gives detailed anatomic information, its sensitivity is low in differential diagnosis between cholesteatoma and mucosal lesions. In our study we found difference in HU values of cholesteatoma and mucosal lesions but it had poor value in differential diagnosis between the two groups.