Rektum kanserinde neoadjuvan tedavi sonrası lateral pelvik lenf nodu diseksiyonu: Morbidite, patolojik ve erken onkolojik sonuçların değerlendirilmesi
Lateral pelvic lymph node dissection following neoadjuvant therapy in rectal cancer: Evaluation of morbidity, pathological and short-term oncological outcomes
  1. Tez No: 501404
  2. Yazar: HÜSEYİN KAZİM BEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EBUDECCANE MÜSLÜMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Amaçlar: Evre II-III asağı yerlesimli rektum kanserli hastalarda, lateral pelvik lenf nodu tutulumu üzerinde etkili faktörlerin değerlendirilmesi, neoadjuvan tedavi sonrası total mezorektal eksizyona ek olarak selektif lateral pelvik lenf nodu diseksiyonu yapılmasının patolojik ve kısa dönem onkolojik sonuçlarının değerlendirilmesi, perioperatif morbidite ve üriner fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıstır. Hastalar ve Yöntem: Eylül 2011 – Mayıs 2013 dönemleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na basvuran histopatolojik olarak rektum adenokarsinomu tanısı almıs 35 hasta (25 erkek, 10 kadın, erkek/kadın: 2,5/1, yas aralığı: 39-79, ortalama yas; 56,7) randomize olarak çalısmaya alındı. Tüm hastalara neoadjuvan kemoradyoterapi uygulandı. Hastalar, basvuru sırasına göre iki gruba ayrıldılar. Grup 1 total mezorektal eksizyon + lateral pelvik lenf nodu diseksiyonu (TME + LPLND) grubu, Grup 2 total mezorekral eksizyon (TME) grubu olarak tanımlandı. Lateral pelvik nodların durumu, tutulum üzerine etkili faktörler, her iki grup arasında morbidite ve üriner fonksiyonlar ile kısa dönem onkolojik sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: LPLND yapılan grupta intraoperatif kanama miktarı (ml) ve operasyon süresi (dk) diğer gruba göre daha uzun bulundu (kanama miktarı: 297±168 vs 258±152; operasyon süresi: 249±55 vs 214±59). Neoadjuvan tedavi sonrası LPLND yapılan grupta (n=18) sadece 1 hastada (%5,5) LPLN tutulumu saptandı. Her iki grup arasında morbidite, üriner fonksiyonlar ile erken onkolojik sonuçlar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Neoadjuvan öncesi MR incelemede, N2 olan hastaların (n=13) % 61,5 inde (n=8) radyolojik olarak LPLN saptanmıs olup, buna karsılık N1 olan hastaların (n=16) %25 inde (n=4) radyolojik olarak LPLN saptandı. Sonuçlar: Neoadjuvan tedavi öncesi MR incelemede N0 olan olgularda neoadjuvan tedavi sonrası LPLND girisimi yararlı olmayabilir. Bunun yanında N2 ve seçilmis olgularda da N1 olan vakalarda yararlı olma potansiyeli daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: In stage II-III low rectal cancer patients, the objectives of this study are evaluation of factors affecting involvement of lateral pelvic nodes, evaluation of pathological and short term oncological outcomes of selective lateral pelvic lymph node dissection in addition to total mesorectal excision following neoadjuvant therapy, evaluation of the effect of selective lateral pelvic lymph node dissection over perioperative morbidity and urinary functions. Patients and Methods: Between September 2011-May 2013, 35 patients (25 male, 10 female, male/female: 2,5/1, range of age: 39-79, mean age: 56,7) admitted to Bezmialem Vakif University School of Medicine General Surgery Department were randomised and included in this study. All patients had neoadjuvant chemoradiotherapy. Patients were divided into two groups according to admission order. Group 1 refers patients who had total mesorectal excision + lateral pelvic lymph node dissection (TME+LPLND) and Group 2 refers patients who had total mesorectal excision (TME). Involvement of lateral pelvic nodes, factors affecting involvement, morbidity, urinary functions and short term oncological outcomes were evaluated between two groups. Results: Intraoperative bleeding (ml) and operation time (min) were higher in LPLND group (bleeding: 297±168 vs 258±152; operation time: 249±55 vs 214±59). In group that LPLND was performed following neoadjuvant therapy (n=18), only 1 patient (%5,5) had LPLN involvement. No statistically significant difference were detected for morbidity, urinary functions and short term oncological outcomes between two groups. In MR imaging before neoadjuvant therapy, of patients who staged N2 (n=13), 61,5% (n=8) had radiologically involved LPLNs, of patients who staged N1 (n=16), 25% (n=4) had radiologically involved LPLNs. Conclusions: In MR imaging before neoadjuvant therapy, LPLND may not be beneficial for N0 patients. Besides, in N2 patient and selected N1 patients, LPLND may have potential to be beneficial.