Migren ve gerilim tipi başağrısında umutsuzluk, anksiyete,depresyon ve eş uyumu
Hopelessness, anxiety, depression and marital adjustment in migraine and tesnsion headache
- Tez No: 501405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KIVRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: GTBA ve migren baş ağrılı hastaların sosyodemografik verilerini, umutsuzluk, anksiyete, depresyon düzeylerini ve evlilik uyumlarını kendi aralarında ve kontrol grubuyla kıyaslayarak değerlendirmek. Yöntem: Çalışmaya, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji polikliniğine 2012-2013 tarihleri arasındabaşvuran 62 GTBA,71 migren baş ağrılı hasta ve 65 kontrol hastası alınmıştır. Başağrılı hastalar ICHD-II kriterlerine göre sınıflandırıldı. Hastalara araştırmacı tarafından düzenlenen sosyodemografik veri formu, BeckUmutsuzluk, BeckAnksiyete, Beck Depresyon ve Evlilik Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılanların % 31,3'ü GTBA, %35,9'u migren tipi baş ağrısına sahipti. Kontrol grubunun oranı % 32,8'di. Migren gurunda eş ilişkisi“iyi”olanlar GTBA grubuna göre daha fazla olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study is to determine sociodemographic information, anxiety, hopelessness, depression degrees, marital adjustments of the patients with tension headache and migraine headache and to compare with healthy control group. METHOD: Study sample consists of 62 tension headache patients and 71 migraine haedache patients, control group consists 65 patients who applied to Kafkas University Faculty of Medicine Education and Research Hospital Department of Neurology, between 2012-2013. Patients with headache are classified with ICHD-II. Sociodemographic information form, Beck Hopelessness Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and Marital Adjustment Scale are applied to patients. RESULTS: In this study, % 31,3 patients had tension headache, % 35,9 patients had migraine headache. Control group was % 32,8 of the whole patients. Patients who described their marital relationship as“good”were significantly higher in migraine group than tension headache group.