Koah hastalarında sağ ventrikül deformasyon parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of right ventricle strain index in copd patient
- Tez No: 501406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ:Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı hava akımı kısıtlanması ile tanımlanan tam olarak geri dönüşlü olmayan, zararlı gaz ve partiküller nedeni ile gelişen akciğerlerde hava yolları, interstisyum ve damar yatağını etkileyen anormal inflamatuar yanıtla karakterize sistemik ve ilerleyici bir hastalıktır (1,2). Ekstra pulmoner tutulum bulguları hastalığın şiddetini ve prognozunu etkiler (1,2). KOAH kardiovasküler hastalık sıklığının da içinde bulunduğu birçok önemli ekstra pulmoner tutuluma sebebiyet verir. KOAH hastalarında sağ ve sol ventrikülün fonksiyonlarının değerlendirmesi artmış akciğer dolumu nedeniyle zordur. Ancak bölgesel doku doppleri (TDE) strain, strain rate ile miyakardın fonksiyonlarındaki subklinik değişiklikler bile güvenilir ve doğru bir biçimde tespit edilebilir. Biz bu çalışmada, bilinen kardiyak tutulumu olmayan KOAH hastalarında sol ve sağ ventriküle ait fonksiyonel ekokardiyografik parametrelerin normal bireylerdeki parametrelerle kıyaslanmasını amaçladık Yöntem: Çalışmaya halen göğüs hastalıkları kliniğinde takip ve tedavi edilen 28 (3'i kadın, 25'i erkek) KOAH'lı hasta dahil edildi. Kontrol grubu için yaş ve cinsiyet olarak KOAH grubu ile uyumlu 24 (3'ü kadın, 21 erkek) sağlıklı birey dahil edildi. Ekokardiyografik inceleme öncesi tüm hastalara solunum fonksiyon testi yapıldı ve ciddi obstriktif hastalığı olanlar, ekokardiyografik değerlendirmenin zor olabileceği öngörülerek çalışmaya alınmadı. Hasta ve kontrol grubu konvansiyonel ekokardiyografik yöntemle değerlendirildi, buna ek olarak sağ ventrikül serbest duvar ve interventriküler septumun bazal, mid ve apikal segmentlerinin pik sistolik strain ve strain rate analizleri yapıldı. Bulgular : Hasta ve kontrol gurubunun konvansiyonel ekokardiyografik özelliklerinden ortalama pulmoner arter basıncı ve sağ ventrikül serbest duvar strain parametreleri haricindeki parametreleri benzerdi. KOAH grubunda ortalama pulmoner arter basıncı değerleri 32,07(25,82-41,75) mmHg ,kontrol grubunda ise 25,67(22,68-28,47)mmHg idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Chronic Obstructive Lung Disease (COLD) is a systemic and progressive disease that is defined by the restriction of the air flow, does not get full recovery, develops because of the particles in the air, affects the air ways, interstitium and the vein deposit, characterised by abnormal inflammatory response . Extra pulmonary involvement findings affects the severity and the prognosis of the disease . COLD causes many important extra pulmonary involvement including frequent cardiovascular disease. Because of the increased lung filling, it is hard to evaluate functions of right and left ventricles for COLD patients. However, with Tissue Doppler Echocardiography (TDE) strain rate, even the subclinical changes in the myocardium functions can be detected correctly and reliably. In this study, we aimed at comparing the echocardiographic parameters of left and right ventricles of the COLD patients without any known cardiac involvement with the parameters of normal people. Method: 28 COLD patients (3 women, 25 men) still being treated at respiratory diseases clinic were included in the study. As a control group, 24 healthy individuals with similar age and sex distribution as the COLD group were also included in the study. Prior to the echocardiographic examining, all of the patients were subject to a respiratory function test and patients with serious obstructive disease were excluded from the study. Patient and control group were evaluated with conventional echocardiographic method. In addition, peak systolic strain and strain rate analysis of basal, mid and apical segments of right ventricle free wall and interventricular septum were done. Findings: Other than the average pulmonary artery pressure and right ventricle wall strain, conventional echocardiographic characteristic of patient and control group had similar parameters. COLD group had an average pulmonary artery pressure of 32,07(25,82-41,75) mmHg, whereas control group had and average of 25,67(22,68-28,47)mmHg.