Pediyatrik migren ve gerilim tipi başağrısında tek karbon metabolizması ve nitrik oksit metabolizmasının ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between one carbon metabolism and nitric oxide metabolism in pediatric migraine and tension type headache
  1. Tez No: 668808
  2. Yazar: AYŞENUR MACUN AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada Uluslararası Başağrısı Cemiyeti (International Headache Society, IHS) sınıflandırma ve tanı kriterlerine göre migren (auralı migren/aurasız migren) ve gerilim tipi başağrsı (GTBA) tanısı alan pediyatrik hastalarda serum vitamin B12, folik asit (FA), homosistein (Hcy), metilmalonik asit (MMA), nitrik oksit (NO) düzeylerini ölçerek, bu hastalık grupları ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nörolojisi Polikliniği'ne başvuran 18 yaş altı, IHS sınıflandırma ve tanı kriterlerine göre migren ve GTBA tanısı almış 39 migren (ortanca yaş=16, 23 aurasız migren ve 16 auralı migren), 42 GTBA (ortanca yaş=15) ve 29 sağlıklı gönüllü (ortanca yaş=15) dahil edildi. Vitamin B12 ve FA düzeyleri Roche Cobas e601, Hcy düzeyleri Shimadzu LC-20 HPLC, MMA düzeyleri Kushnir ve arkadaşlarının metodu modifiye edilerek LC-MS/MS ve NO düzeyleri Smarason tarafından modifiye edilen enzimatik yöntemle ölçüldü. İstatistiksel analiz için SPSS versiyon 24 ve Analyse-it paket programı kullanıldı. Bulgular: Vitamin B12 ve FA düzeyleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to measure serum vitamin B12, folic acid (FA), homocysteine (Hcy), methylmalonic acid (MMA), nitric oxide (NO) levels in pediatric patients diagnosed with migraine (migraine with aura / migraine without aura) and tension type headache (TTH) according to the International Headache Society's (International Headache Society, IHS) classification and diagnostic criteria, and to investigate their relationship with these disease groups. Materials and Methods: Out of the pediatric cases who presented to University of Health Sciences Ankara Health Training and Research Hospital, Pediatric Neurology Clinic, this study included 39 pediatric migraine (median age=16 years, 23 migraine without aura and 16 migraine with aura), 42 TTH (median age=15 years) and 34 healthy controls (median age=15 years). Vitamin B12 and FA levels were measured by Roche Cobas e601 analyzer, Hcy levels were measured by Shimadzu LC-20 HPLC analyzer, MMA levels were measured with the modified LC-MS/MS method of Kushnir et al. and NO levels were measured with the enzymatic method modified by Smarason. SPSS version 24 and Analyse-it packaged programs were used for statistical analysis. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of vitamin B12 and FA levels (p> 0.05).