Diz ön ağrısı olan hastalarda, mr görüntüleme ile patellar kıkırdak t2 haritalamasının tanıya katkısı
Sensitivity and specifity of t2 mapping in the detection and quantification of early degeneratif cartilage changes of the patella
- Tez No: 501408
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaçlar: Bu araştırmanın amacı, T2 haritalamasının patellar kıkırdağın erken dejeneratif değişikliklerinin tanısındaki duyarlılığı ve güvenilirliğidir. Gereç ve yöntemler: Kırk-iki hasta (15 kadın ve 27 erkek), 20-40 yaş arası (ortalama 29.5 yaşlarında), diz rahatsızlıkları olan ve klinik olarak kıkırdak defektinden şüphelenilen, 1.5 T MR kullanarak 16-kanallı diz koiliyle muayene oldular. Kıkırdak lezyonların morfolojik gradlendirmesi, yüksek-rezolusyonlu proton-dansite (PD), turbo-spin-eko (TSE), PD-yağ saturasyonlu 3D, multi-eko,spin-eko (MESE) ve T2-3D-volumetrik scan (DESS) sekansları kullanarak yapılmıştır. Çekimin sonunda gradient ağırlıklı T2 uzaysal haritalaması ölçümleri multi-eko,spin-eko (MESE) sekansı kullanarak yapılmıştır. İnceleme alanları (ROI) tahlilleri, her iki medial ve lateral faset düzeyinde morfolojik değişiklikler veya T2 sinyal değişiklikleri izlenen alanlarda, zonal varyasyonları bakmaksızın yapılmıştır. Ortalama T2 değerleri farklı kıkırdak defektlerine göre (İCRS) ve travma öyküsü olan veya olmayan hastalar arasında kıyaslama yapılmıştır. Kıkırdak defekt gradlenmesinin etkileşimleri, analaysis of variance (ANOVA) ve spearman rank correlation test kullanarak incelenmiştir. Her iki T2-ölçümleri arasındaki farklılıklar t-test kullanarak kıyaslanmıştır. Bulgular: Bu çalışmada kıkırdak defektleri (ICRS) veya geçirilmiş travma, ölçülen T2 değerlerini belirgin ölçüde etkilemediğini gördük. Sonuç: Önceki birkaç araştırmanın sonuçlarına rağmen ki T2 haritalamasının, patellar kıkırdak dejeneratif değeşikliklerinin erken tanısında duyarlı yöntem olduğunu göstermişler, biz T2-ölçümleri ve patellar kıkırdak defektleri (ICRS grading) arasında belirgin bağlantı tespit etmedik. Bizim elde ettiğimiz farklı sonuçlara göre, bu konuda daha fazla araştırmaların yapılması ve bu araştırmaların standardize edilmesi gerekliliği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to explore the sensitivity and specifity of T2 mapping in the detection and quantification of early degenerative cartilage changes of the patella. Materials and methods: Forty-two patients ( 15 women , 27 men) with a mean age of 29.5 years, with knee complains and clinically suspected of cartilage defect were examined using a 1.5 T MRI with a 16-channel knee coil. The morphological cartilage lesion graded based on high-resolution proton-density (PD), turbo-spin-echo (TSE), PD-fat saturated 3D , multi-echo,spin-echo (MESE) and T2-3D-volumetrik scan (DESS). Gradient weight T2 star maps were calculated from a multi-echo,spin-echo (MESE) sequence at the end of the scan. A region-of-interest (ROI) analysis was performed on both medial and lateral facet, with regarding to more appearent morphological or T2 signal changes, without regarding to zonal variations. Mean T2 values were compared among defect grades, and among patients with and without history of previous travma. İnfluence of cartilage defect grading was assessed using analysis of variance (ANOVA) and spearman rank correlation test. Diferences among bothT2 mesurements were compared using t-test. Results: Values of the T2-mesurement not significantly were affected neither by cartilage defects (ICRS grading) nor the previous travma. Conclusion: Despite the results of a few previous studies wich declare sensitivity of T2 mapping method for the detection of early cartilage degeneration of the patella, we couldn't stablish a significant correlation between T2- mesurement and patellar cartilage defect (ICRS grading). Because of difference between results of our study and expected results, we would recommend more studies in this field and standardization of the studies.