Böbrek biyopsisi öncesinde yapılan doku elastografi yöntemi ile saptanan doku elastisitesinin böbrek biyopsisinde saptanan fibrozis ile karşılaştırılması
Comparing fibrosis shown by renal biopsy with tissue elasticity that detected by tissue elastography method before renal biopsy
  1. Tez No: 501409
  2. Yazar: MEHMET SAMİ İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Amaç: Böbrekte fibrozis kronik böbrek yetersizliğinin ilerlemesi açısından önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmada renal elastografideki doku sertliği ile böbrek biyopsisindeki fibrozisin ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.. Hastalar ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Şubat 2012-Haziran 2014 tarihleri arasında yatan böbrek biyopsisi endikasyonu koyulan hastalar çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalara biyopsi işlemi öncesinde elastografik inceleme SSI(Aixplorer; SuperSonıc Imgine, Les Jardıns de la Duranne, Aix en Provence. France) sonoelastografi cihazı ile 4 MHz transducerler kullanılarak gerçekleştirildi. Hastaların biyopsileri İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalında değerlendirildi. Fibrozisi saptamada rutin uygulanan H&E, Masson Trikrom PAS boyaları kullanılmıştır. Fibrozis yok-hafif-orta-ağır olmak üzere grade0-grade1 grade2-grade3 olarak skorlanmıştır. Hastaların biyopsideki fibrozis derecesi elastografideki ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 59 natif, 19 transplant olmak üzere toplam 78 hasta alınmıştır. Tüm hastalar değerlendirildiğinde ortanca yaş 45, yaş aralığı 22-69 idi. Transplant hasta grubunda fibrozis ile elastografi arasında ile anlamlı istatistiki ilişki saptanmazken(p=0.057); natif hasta grubunda fibrozis ile elasografi arasında anlamlı ilişki saptandı(p=0.046). Sonuç: Çalışmamızda elastografi ölçümleri ile fibrozis arasında doğal böbrek hastalarında anlamlı ilişki saptandı. Bizim çalışmamızda transplant hasta grubunun küçük olması nedeniyle istatistikî anlamlı ilişki bulunmamış olabilir. Ancak doğal böbrek hasta grubunda saptanması nedeniyle bu yöntemin natif böbreklerin fibrozis durumunu değerlendirmek için önemli bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:Renal fibrosis is an important rısk factor for the progression of chronic kidney disease.The aim of the study is to evaluate the relation between renal elastography and fibrosis shown by renal biopsy Patients and method: Patients hospitalized in Cerrahpaşa Faculty of Medıcıne and examined by renal biopsy between February 2012-June 2014 are included in the study. The elastographıc study is practiced by sonoelastographic device using 4 mhz transducer SSI(Aixplorer; SuperSonıc Imgine, Les Jardıns de la Duranne, Aix en Provence. France ) before renal biopsy. Biopsies of patients are evaluated by Department of Pathology in Cerrahpaşa Faculty of Medicine . PAS, Masson Trikrom and H&E stains routinely practised are used for the detection of fibrosis.Fibrosis is scored as none (grade0),mild (grade1), moderate (grade2), severe (grade3) and compared with elastographic measurements evaluated by renal ultrasound. Results:The study contains totaly 78 patients including 59 natives and 19 renal transplanted patients . The median age of all patients is 45 years (interval:22-69 years). The elastograhic measurements showed significant relation with fibrosis (p0.046) in native patients' group but failed in the patients of renal transplantation (p=0.057). Conclusion: In this study a significant relation is found between fibrosis in pathologic investigation and elastograhic measyurements in native patients' group. Conversely we failed to see a significant relation Probably since the transplantation patients' group is small. However, this method still seems to be a valuable method for the detection of native kidney patients to assess the status of the renal fibrosis.