Van kedilerinde büyümeye bağlı iskelet gelişim bozukluklarının radyolojik vebiyokimyasal tanısı
Radiological and biochemical diagnosis of skeletal developmental disorders due to growth in Van Cats
- Tez No: 535565
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma; Y.Y.Ü. Van Kedisi Araştııma Merkezi bünyesine kayıtlı ve Van ili yöresinden sağaltım amacıyla kliniklerimize getirilen 1-12 ay arasında bulunan, gelişme dönemindeki Van Kedilerinde iskelet sistemi hastalıklarının biyokimyasal ve radyolojik tanılarının tespiti amacı ile yapılmıştır. Araştırmada her iki cinsiyetten 20 adet erkek ve 20 adet dişi olmak üzere toplam 40 adet Van kedisi kullanılmıştır. Çalışmaya alınan hayvanların 3 aylıktan itibaren 3'er ay aralıklar ile ekstremite ve vücudun diğer kısımlarının radyolojik muayeneleri gerçekleştirilmiştir. Bu muayene sonucu; 3 'ünde raşitizma, 2'sinde hipertrofik osteopati, Yünde nutrisyonel sekonder hiperparatroidizm olmak üzere toplam 8 adet Van kedisinde metabolik kemik hastalıkları ve 8 adetinde de kalça displazisi tespit edilmiştir. Araştırmada 3'er ay aralıklar ile kan örnekleri alınan 32 adet sağlıklı Van kedisinin 3, 6, 9, ve 12 aylık Ca, P, Mg ve ALP değerleri sırası ile istatistiki olarak 3 2.8ThO.22, 211.50H1.79, 6 aylıkta; 195.40H3.98, 9 aylıkta; 10.1H.19, 6.0H0.22, 2.3Ho.12, 175.89H2.26, ve 12 aylıkta; 9.7Ho.13, 5.6&0.18, 2.4HO.05, 157.17ffl0.70 değerlerinde bulunmuştur. Yapılan biyokimyasal muayeneler sonucu ortalama Ca, P, Mg ve ALP konsantrasyonları raşitizmalı hayvanlarda 9.1 mg/dl, 3.6 mg/dl ve 2.3 mg/dl, 200 U/L olarak bulunurken, hipertrofık osteopatili hayvanlarda 10.9 mg/dl, 8.4 mg/dl ve 2.3 mg/dl, 260 U/L, N.S.H.'li hayvanlarda 8.6 mg/dl, 8.2 mg/dl ve 2.3 mg/dl, 206 U/L olarak ölçüldü. Kalsiyum fosfor oranı raşitizmalı hayvanlarda 2.6 mg/dl, hipertrofik osteopatili hayvanlarda 1.3 mg/dl, nutrisyonel sekonder hiperparatroidizmli hayvanlarda 1.1 mg/dl olarak belirlendi.. Genel olarak metabolik kemik hastalıklarının % 87.5 oranında 3-6 aylık yaş dönemlerinde ve kalça displazisinin ise 12 aylık ve sonrası dönemlerde görüldüğü tespit edildi. Ayrıca erkek kedilerde hastalıkların görülme oranı %62.5, dişi kedilerde %37.5 olarak belirlendi. Sonuç olarak metabolik kemik hastalıklarında kesin teşhislerinin konulmasında radyolojik ve biyokimyasal sonuçların önem arzettiği, bu yüzden metabolik kemik hastalığı saptanan kedilerde klinik bulguların radyolojik ve biyokimyasal muayenelerle desteklenmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done on developing Van Cats. In the study, the skeletal system diseases was investigated by radiologic and biochemical diagnosis. Cats aged between one to twelve months that obtained from the Research Centres of Van Cat of University of Yüzüncü Y11 and clinics where the cats were brought to cure from the area region of Van province. Fourty Van Cats from each sex (20 cats from each) were used in the study. The limbs and other parts of the animals were examined by radiologically first at three months then repeated at three months intervals. In these examinations, metabolic bone diseases and hip dysplasia were observed. The distribution of the number of animals and their sickness were as following, rachitism at three animals, hyperthyrophic osteopathy at two animals, nutritional seconder hyperparathyroidism at three animals. The results of Ca, P, Mg and ALP levels of blood samples taken from animals at three months intervals were 10.57±0.16, 6.39±0.31, 2.87±0.22, 211.50±11.79 at three months, 9.99±0.11, 6.73±0.26, 2.49±0.06, 195.40±13.98 at six months, 10.10±0.19, 6.08±0.22, 2.38±0.12, 175.89±12.26 at nine months and 9.78±0.13, 5.66±0.18, 2.48±0.05 and 157.17±10.70 at twelve months, respectively. In biochemical examinations, average concentration of Ca, P, Mg and ALP were 9.1 mg/dl, 3.6 mg/dl ve 2.3 mg/dl in rachitism positive-animals, 10.9 mg/dl, 8.4 mg/dl ve 2.3 mg/dl in hyperthyrophic osteopathy positive-animals, 8.6 mg/dl, 8.2 mg/dl ve 2.3 mg/dl in nutritional seconder hyperparathyroidism positive-animals, respectively. Ratio of calcium phosphorus was 2.6 mg/dl in rachitism positive-animals, 1.3 mg/dl in hyperthyrophic osteopathy positive-animals and 1.1 mg/dl in nutritional seconder hyperparathyroidism positive-animals. In general, 87.5% of metabolic diseases were seen at 3-6 months ages, hip dysplasia was seen at 12 months and over ages. The rations of the diseases according to the sex of the animals were 62.5% at males and 37.5% at female. In conclusion, the results of radiologic and biochemical examinations are important at definite diagnosis of metabolic bone diseases. Hence, metabolic bone diseases positive animals should be supported by radiologic and biochemical examinations.