Hemşirelerin meslekte profesyonel tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Considering about nurses of professional manner at occupation and behaviors
  1. Tez No: 501421
  2. Yazar: CENNET ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma, tanımlayıcı nitelikte olup, hemşirelerin meslekte profesyonel tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın evreni, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde çalışan 327 hemşireden oluşmaktadır (N=327). Araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen toplam 271 hemşire örneklemi oluşturmuştur (n=271). Araştırmanın verileri "Hemşireler İçin Tanıtıcı Bilgi Formu'' ve ''Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri-MPTE'' ile toplanmıştır. Araştırma analizleri SPSS 15.0 istatistik analiz programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız değişkenlere göre meslekte profesyonel tutum puan ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon analizi, ileri analiz olarak Posthoc Tukeys HSD analizi, kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31.19±6.11'dir. Hemşirelerin %55.4'ü lisans mezunu, %73.4'ü servis hemşiresi olarak görev yapmakta, %74.5'i haftada 40 saatten fazla çalışmaktadır. MPTE puan ortalaması 138.33±11.36 olarak iyi düzeyde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research is a descriptive nature, which was materialized to specify professional manners and behaviors of nurses at occupation. Materials and Methods: The universe of the research consists 372 nurses who work in Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital (N=372). The sample was formed total 271 nurses who want to participate in the research as voluntary (n=271). The data of the research was collected with“Identifying Information Form for Nurses”and“Professional Manner Inventory at Occupation-PMIO”. The analysis of the research were considered by using SPSS 15.0 Statistic Analysis Program and for complement statistic, number, percentage, average and standard deviation, according to independent variable , in comparison of professional manner at occupation score averages ,test T in independent groups, one way analysis of variance, regression analysis, Posthoc Tukeys HSD analysis as advanced analysis. Results: Averages of nurses age in the research is 31.19±6.11. 55.4 percent of nurses have bachelor's degree, 73.4 percent of them are clinical nurses, and 74.5 percent of them work more than 40 hours in a week. PMIO score average was detected as 138.33±11.36.