Yoğun bakım ünitesinden taburcu olan hastaların yoğun bakım deneyimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of experiences of the patients in intensive care units
- Tez No: 501423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada amaç, yoğun bakım (YB) ünitesinden taburcu olan hastaların yoğun bakım deneyimlerinin değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Manisa merkezdeki bir devlet ve bir üniversite hastanesinde en az 24 saat yatan ve servise nakledilen 190 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada veriler, araştırması tarafından sosyodemografik bilgiler soru formu ve Yoğun Bakım Deneyimleri Ölçeği (YBDÖ)'i kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama ± standart sapma (Ort±SS) yüzde dağılımları ve Kruskal Wallis, Mann Whitney U analizleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 56,6±10,8 (18-65) yıl olup büyük çoğunluğu (%60) erkekti. Hastaların YBDÖ'nden almış oldukları puan ortalamaları 62,1±5,2 (44,0-78,0) olduğu bulundu. Ölçeğin alt boyutundan almış oldukları toplam puan ortalamaları sırası ile ʺYB Ünitesinde İken Çevrenin Farkında Olmaʺ alt boyutundan 17,7±2,4 (11,0-26,0); ʺYB Ünitesinde Yaşanan Kötü Deneyimlerʺ alt boyutundan 16,3±1,8 (10,0-20,0); ʺYB Ünitesinde Yaşanan Deneyimlerin Hatırlanmasıʺ alt boyutundan 12,9±2,3 (6,0-19,0); ʺYB Ünitesinde Alınan Bakımdan Memnuniyetʺ alt boyutundan 15,1±3,0 (5,0-23,0) olduğu belirlendi. Araştırma sonuçları, YB'da yatan hastaların genel olarak farkındalık düzeyleri ve bakımla ilgili memnuniyetlerinin orta düzeyde ve YB'da yaşadıkları deneyimlerin kısmen olumlu yönde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the experiences of the patients who discharged from intensive care unit (ICU). This study which is descriptive and cross sectional was conducted with 190 patients who hospitalized ICU at least 24 hours in a university hospital and a public hospital. The data were collected by a demographic questionnaire and the Intensive Care Experience Scale (ICES). Mean±Standard Deviation, Kruskal Wallis and Mann Whitney U were used in statistical analysis. The mean age of patients were 56,6±10,8 (18-65) years, 60% were male. The patients' the mean scores of ICES were found 62,1±5,2 (44,0-78,0). It was found that the means of subscale scores of ICES were respectively 17,7±2,4 (11,0-26,0) from“being aware of the enviroment in ICU”, 16,3±1,8 (10,0-20,0) from“pessimistic experiences in ICU”, 12,9±2,3 (6,0-19,0) from“remembering experiences in ICU”, 15,1±3,0 (5,0-23,0) from“satisfactions levels about care in ICU”. The results of this study show that the patients hospitalized in ICU had generally moderate aware of their environment and satisfactions levels about care and their experiences were partially positive.