Solunumsal yoğun bakım ünitesinden taburcu olan hastaların akıbeti
Outcomes of patients discharged from a respiratory intensive care unit
  1. Tez No: 873425
  2. Yazar: NESLİHAN UNUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. SERDAR BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yoğun bakımdaki ilerlemeler daha fazla hastanın akut kritik bir hastalıktan kurtulmasını sağlamış olsa da aynı zamanda mekanik ventilasyona ve diğer yoğun bakım tedavilerine uzun süre bağımlı kalan büyük ve büyüyen bir kronik kritik hasta popülasyonu da yaratmıştır. Bu yeni hasta tipinin gelişimi, YBÜ'de ve YBÜ'den taburculuk sonrasında hastanın bakımı, prognozu ve sağlık hizmetlerinin kullanımı açısından yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Çalışmamızda kendi 3. basamak solunumsal yoğun bakım ünitemizden taburcu olan hastaların YBÜ süreci sonrası kritik hastalık sürecinde, hastaların verilerini toplamaya, sağkalım ve mortalite üzerine etki eden faktörleri tespit etmeye çalıştık. 1 Aralık 2020-1Aralık 2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Göğüs Hastalıkları 3. basamak YBÜ'den taburcu edilen 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, ek hastalıkları, YBÜ'ye ilk yatış nedenleri, YBÜ'ye kabul yerleri ayrıntılı veri formuna kaydedildi. YBÜ yatışında ilk 24 saat içinde kaydedilen APACHE–II skorlaması, GKS, SOFA skorlaması, Charlson komorbidite indeksi, ilk 24 saat yatış sürecinde alınan kan parametreleri ve kültür üreme sonuçları, YBÜ'de toplam yatış süreleri, yatış süresince aldığı solunum desteği şekli kaydedildi. Taburculuk sonrası hasta ve yakınlarına sistemdeki kayıtlı telefon numaralarından ulaşılarak bilgi alındı. Çalışmamızda solunumsal YBÜ'den taburcu edilen hastalın ortalama yaşı 65,96 ± 16,75 olup; 3 aylık sağ kalım oranı %70, 12 aylık sağ kalım oranı %51,3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Although advances in intensive care have enabled more patients to recover from acute critical illness, they have also created a large and growing population of chronically critically ill patients who remain dependent on mechanical ventilation and other intensive care treatments for long periods of time. The development of this new patient type poses new challenges in terms of patient care, prognosis and use of healthcare services in the ICU and after discharge from the ICU. In our study, we tried to collect patient data and identify factors affecting survival and mortality during the critical illness period after the ICU period of patients discharged from our tertiary respiratory intensive care unit. 80 patients discharged from Sivas Cumhuriyet University Chest Diseases 3rd step ICU between 1 December 2020 and 1 December 2022 were included in the study. Demographic information of the patients, comorbidities, reasons for initial admission to the ICU, and places of admission to the ICU were recorded in the detailed data form. APACHE–II scoring, GCS, SOFA scoring, Charlson comorbidity index recorded within the first 24 hours of ICU admission, blood parameters and culture reproduction results taken during the first 24 hours of admission, total length of stay in the ICU, and the type of respiratory support received during the hospitalization were recorded. After discharge, patients and their relatives were contacted via the phone numbers registered in the system to obtain information. In our study, the average age of the patient discharged from the respiratory ICU was 65.96 ± 16.75 years; The 3-month survival rate was found to be 70% and the 12-month survival rate was 51.3%.