Verimlilik ölçümü ve veri zarflama yöntemi ile bir uygulama
Productivity measurement and one application with data envelopment method
  1. Tez No: 501437
  2. Yazar: ALLA MOTROI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜREYYA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada imalat işletmeleri için önemli olan üretim verimliliği konusu ele alınarak örnek bir imalat işletmesindeki verimlilik Veri Zarflama Analizi ile ölçülmüştür. Verimliliğin tanımı, tarihsel gelişimi ve öneminin yanı sıra verimlilik ölçümünde kullanılan yaklaşımlardan ve modellerden bahsedilmiştir. Örnek bir imalat işletmesi üzerinde verimlilikle ilgili alan araştırması yürütülmüştür. Isıcam üretimi yapan bir fabrikanın 2014 yılına ait verileri kullanılarak verimliliği ölçülmüştür. Kullanılan veriye ilişkin girdi olarak personel sayısı, makinenin enerji tüketimi ve teknik bakımı ve çıktı olarak ısıcam üretim miktarı ele alınmıştır. Analizin sonuçlarına göre makine üretime alındıktan sonra girdi maliyetlerinde düşüş ve verimlilikte artış olduğu görülmüştür. Son olarak çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study measurement of production productivity has been performed, which is very important for production enterprises. Measurement of productivity has been made by using Data Envelopment Analysis (DEA). Definition of productivity, historical development, importance of productivity, productivity measurement approaches and models have been mentioned. Research on productivity of sample production factory has been made. Measurement of productivity factory, which produces double glazing, has been made by using data of 2014 year. As data inputs and outputs has been used. As inputs number of workers, machine energy consumption and technical maintenance and outputs amount of produced double glazing has been used. According to the results of the analysis after using machine in production cost of inputs has been reduced and productivity has been increased. Finally, in the direction of the analysis results suggestions has been presented.