Uluslararası yatırım hukukuna küresel anayasacılık yaklaşımı
Global constitutionalism approach to international investment law
  1. Tez No: 501442
  2. Yazar: GÖKHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Uluslararası hukukun bir alanı olan uluslararası yatırım hukukunun, uluslararası hukukun diğer alanlarında olduğu gibi, uluslararası hukukun bütünü ile olan ilişkisi hakkında tartışmalar bulunmaktadır. Bu tartışmalar ve uluslararası yatırım hukukunun algılanışı, bu hukuk alanı bağlamında yatırımcı menfaatleri karşısında diğer kamusal menfaatlerin ne konumda olduğunu da etkilemektedir. Bu durumla ilgili olarak küresel anayasacılık yaklaşımı uluslararası yatırım hukukunda daha dengeli sonuçların, yani ilişkili tüm menfaatlerin dikkate alındığı sonuçların, nasıl oluşabileceği ile bağlantılı öngörüler sunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle kapitalizmin hukuka yansıması olarak uluslararası yatırım hukukunun ana hatları ortaya konulmuştur. Bu bağlamda uluslararası yatırım hukukunun kaynakları, doğası ve bu alandaki standartlar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise küresel anayasacılık yaklaşımı ve bu yaklaşımın uluslararası yatırım hukukuna uygulanabilirliği açısından ilk başta anayasa teorisinde anayasa ve anayasacılık kavramlarının içeriği ve bu kavramların ulusal alandan küresel alana aktarılması incelenmektedir. Bu inceleme yapılırken Carl Schmitt, Gunther Teubner ve Anne Peters'in görüşleri üzerinden bir açıklama yapılmaktadır. Son olarak küresel anayasacılık yaklaşımının uluslararası yatırım hukukuna nasıl uygulanabileceği, diğer bir ifade ile bu yaklaşımla uluslararası yatırım hukukunun nasıl görüneceği ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde de orantılılık ilkesi üzerinden seçilmiş bazı yatırım tahkimi kararlarında yaklaşımın iz düşümleri aranmakta ve tartışılmaktadır. Sonuç olarak küresel anayasacılık yaklaşımının ön plana çıkardığı uluslararası hukukun birliği ve bütünlüğü değerinin uluslararası hukukun değişik alanlarında daha dengeli sonuçların oluşmasındaki konumu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are debates about the relationships between international investment law, an area of international law, and the entirety of international law. These debates and the perception of international investment law affect the position of public interests before investors' interests within the context of this area of law. In concern with this situation, global constitutionalism approach offers insight related to the achievement of more balanced results within international investment law, meaning situations where all sides' concerns are taken into consideration. The first chapter of this study outlines international investment law as a reflection of capitalism into law. In this regard, within this chapter, information about the sources, the nature and the standards of international investment law will be given. In the second chapter, considering global constitutionalism approach and its applicability to the international investment law, the concepts of constitution and constitutionalism within the theory of constitution and the transfer of these concepts from national to the international field are examined. The opinions of Carl Schmitt, Gunther Teubner and Anne Peters are used as explanatory tools while making this examination. Lastly, the applicability of global constitutionalism approach on international investment law, in other words how international investment law is interpreted through this approach, is discussed. In the third chapter, the traces of global constitutionalism approach in selected investment arbitration awards are searched and discussed through the principle of proportionality. In conclusion, the role of the values of integrity and unity of international law promoted by global constitutionalism approach in acheiving more balanced results in different areas of International Law is asserted.