Gelişmekte olan ülkelerde dalgalanma korkusu, nedenleri ve etki dereceleri
Fear of floating in emerging markets, its causes and degrees of impact
  1. Tez No: 501441
  2. Yazar: ARİFE AYCAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; literatürde“dalgalanma korkusu”olarak bilinen kavramının, ülkelerin resmi otoritelerinin döviz kurundaki oynaklıklardan çekindikleri için kurları serbest dalgalanmaya bırakmaması veya bırakamamasının, gelişmekte olan ülkeler özelinde uluslararası bir karşılaştırmasının yapılması; nedenlerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, 42 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede 1980 yılından 2014 yılına kadar olan süreçte dalgalanma korkusunun varlığı araştırılmıştır. Ardından bu ülkelerde dalgalanma korkusuna sebep olarak gösterilen üç etken; döviz kuru geçiş etkisi, ilk günah problemi ve dolarizasyon, 2009 ile 2015 yılları aralığında incelenmiştir. Bunun için vektör otoregresif model, birleşik dolarizasyon endeksi ve uluslararası ilk günah endeksleri kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma neticesinde; ülkelerin ilan ettikleri ve uyguladıkları döviz kuru rejimlerinin aynı olmadığı ve gelişmişlik düzeyinden bağımsız bir şekilde ülkelerde dalgalanma korkusunun yaygın olduğu bulunmuştur. Bu korkuya sebep olarak gösterilen bu üç etkenin pek çok ülkede olmaması da dikkat çekici diğer bir sonuçtur. Buna rağmen incelenen bu ülkelerde serbest dalgalı döviz kuru rejimi tam olarak uygulanamamaktadır. Son olarak da, Türkiye özelinde yapılan detaylı analizler neticesinde; Türkiye ekonomisinde yüksek döviz kuru geçiş etkisi, çarpıcı oranda dolarizasyon ve yabancı yatırımcı etkisini vurgulayan bir ilk günah probleminin olduğu bulunmuştur. Diğer ülkelerden farklı olarak, Türkiye ekonomisinde bulunan dalgalanma korkusu ve buna sebep olan etkenler test edilen hipotezleri doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to discover the existence and reasons behind the literal term“fear of floating”- which is defined as the fail of the official authorities of a given country in letting the exchange rates to float freely due to the concerns on potential impacts of the exhange rate volatility- and to have an international comparison which is focused on emerging markets. For this purpose, first of all, the existence of the fear of floating over the 42 developed and developing countries from 1980 to 2014 was investigated. Secondly, three factors that have been shown to cause the fear of floating in the literature; exchange rate pass through effect, original sin and dollarization were examined from 2009 to 2015. Therefore, the vector autoregressive model, composite dollarization index and the international original sin index were used. As a result, it is found that the exchange rate regimes declared and applied by the examined countries are not the same and the fear of floating is widespread across countries independently of their development level. It is another remarkable result that these three factors, which have been shown to cause this fear, do not exist in many countries. Despite this fact, the free floating exchange rate regime is not fully implemented in these countries. Finally, as a result of detailed analysis made about Turkey, it has been found that the original sin problem emphasizing foreign investor effect to the economy, remarkable exchange rate pass-through effect and striking dollarization already exist in the Turkish economy. Unlike other countries in the sample, the fear of floating in the Turkish economy and the factors that cause it confirm the tested hypotheses.