Muhasebe mesleğinde etik ve meslek mensuplarının etik algılamaları üzerinde bir uygulama
An application upon ethics in accounting professi̇on and ethic perception of profession members
  1. Tez No: 501454
  2. Yazar: MELİHA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Muhasebe mesleği işlevi itibariyle büyük önem arz etmektedir. Meslek mensupları mesleği icra ederken etik kuralları göz önünde tutması gerekir. Mesleki bilgi ve becerinin yanı sıra etik kuralları bilip bu kuralları meslek hayatları içerisinde uygulamaları mesleğin itibari açısından da çok önemlidir. Etik neyin doğru neyin yanlış neyin ahlaklı neyin ahlak dışı olduğunu belirten ilke ve kurallar bütünüdür. Meslek etiği ise etik kuralların meslek hayatına uyarlanmış şeklidir. Meslek mensuplarının uyması gereken ilke ve kuralların öğretilmesi ve anlatılması için ulusal ve uluslar arası olmak üzere eğitimler düzenlenmektedir. Düzenlenen eğitimlerin amacı; ahlaki sorunları tanıma, ahlaki ve kişisel sorumlulukları yerine getirmek ve karşılaşılan ahlaki sorunlarla baş etmektir. Etik eğitimlerin yanı sıra ulusal ve uluslar arası düzenlemeler söz konusudur. Bu düzenlemeler, etik kuralların etkisini artırmak, uygulamalarını yaygınlaştırmak, benimsenmesini ve yaygınlaşmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada Kahramanmaraş il merkezinde bulunan bağımsız Serbest Muhasebeci Mali Müşavir'lerin etik algılamaları, etik ile ilgili düşüncelerini tespit etmeye yönelik bir alan çalışması yapılmıştır. Çalışmada meslek etiği ile ilgili katkı sağlanma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting profession is importance in terms of its function. Professional members should take into consideration the ethics rules when they perform their profession. It is also very important to know ethic rules as well as Professional knowledge and experience and to implement them in their professional life for the point of the prestige of the profession. Ethic is the whole set of rules pointing out“What is right or wrong”and“What is ethical or unethical”. Professional ethics are the adapted form of ethical rules into professional life. Training is organized at the level of national and international in order to teach andexplain principles and rules which should be obeyed by the Professional members. The purpose of the organized training is to get knowledge of ethical issues, to fulfill ethical and personal responsibilities and to deal with ethical problems encountered. National and international regulations, as well as ethical training, come into question.These regulations aim to increasethe influence of ethical rules, to spread its practices, to adopt and spread them. In this study, contributing a fieldwork has been made toward indentifying ethical perceptions and opinions about ethics of independent accountants and financial advisors in the city center of Kahramanmaraş. In this study, it is aimed to contribute to Professional ethics.