Kalp yetersizliği hastalarının umutsuzluk düzeyi, sağlık davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki ve etkileyen faktörler
The relationship among hopelessness levels, health behaviours and quality of life in patients with heart failure and its related factors
  1. Tez No: 501467
  2. Yazar: EZGİ KINICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM PASLI GÜRDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan bu araştırma kalp yetersizliği hastalarının umutsuzluk düzeyi, sağlık davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma; Aralık 2016 – Haziran 2017 tarihleri arasında kalp yetersizliği tanısı konulmuş, 143 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri,“Hasta Bilgi Formu”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”,“Kalp Yetersizliği Sağlık Davranışları Ölçeği”ve“Minnesota Kalp Yetmezliği ile Yaşam Anketi”kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 57,80±8,31 olup, %70,6'sı erkekti. Hastaların %74,1'i evli, %75,5'i ilkokul mezunu, %33,5'i emekli, %39,2'si kalp yetersizliği sınıflamasında sınıf III'te yer almakta idi. Hastaların Beck Umutsuzluk Ölçeği puan ortalamasının 6,90±4,66, Kalp Yetersizliği Sağlık Davranışları Ölçeği puan ortalamasının 65,99±12,26 ve Minnesota Kalp Yetmezliği ile Yaşam Anketi puan ortalamasının 42,75±21,69 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross sectional study was conducted to identify the relationship between the level of hopelessness, self-care behaviour and life quality of patients with heart failure and affecting factors. The study was conducted on 143 patients diagnosed with heart failure between December 2016 and June 2017. The study data was collected by using“Patients Information Form”,“Beck's Hopelessness Scale”,“Heart Failure Health Behaviour Scale”and“Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire”The mean age of the patients was 57.80±8.31 years and 70.6% of them were male. 74.1% of the patients were married, 75.5% were primary school graduates, 33.5% were retired, 39.2% were categorized as NYHA functional classification III. The patients' average scores of Beck's Hopelessness Scale, Heart Failure Health Behaviour Scale, and Minnesota Living With Heart Failure Questionnaire were determined to be 6.90±4.66, 65.99±12.26, and 42.75±21.69, respectively.