Serbest çalışan diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencilerinin ağız kanserleri konusundaki farkındalık ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of freelance dentists and dental students's awareness and knowledge levels about oral cancers
- Tez No: 501468
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ RANA KARACA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Oral kanser dünyanın en yaygın kanserlerinden biridir. Çoğu kanserde olduğu gibi erken teşhisle 5 yıllık sağ kalım oranı, uzun dönemli prognoz ve yaşam kalitesi arttırılabilmektedir. Oral kavite diş hekimleri tarafından kolaylıkla muayene edilebilir ve bu muayene oral kanserle ilişkili lezyonların ya da durumların saptanmasına yardımcı olabilir. Diş hekimleri oral kanserin erken belirti ve bulguları konusunda dikkatli olmalıdır. Oral kanser tütün ürünleri ve alkol tüketimi gibi uzak durulması mümkün olan risk faktörleriyle ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı Ankara'daki diş hekimlerinin ve Ankara'daki diş hekimliği fakültelerindeki öğrencilerin oral kanser hakkındaki farkındalık ve bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Çalışmaya 160 diş hekimi ve 800 4. ve 5. sınıf diş hekimliği öğrencisi dahil edilmiştir. Katılım gönüllülük esasına göre sağlanmış ve anketler yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Uzun süreli iyileşmeyen ülserler ve kırmızı leke ya da plak görüntüsü en çok bilinen şüpheli lezyonlar ve tütün ürünleri kullanımı, HPV ve alkol kullanımı katılımcılar arasında en çok bilinen risk faktörleri olmuştur. 5. sınıf öğrencilerinin bilgi düzeyinin 4. sınıf öğrencilerinin ve hekimlerin bilgi düzeyinden daha iyi olduğu görülmüştür. Ankara'daki bir grup diş hekimine ve diş hekimliği öğrencilerine uygulanan bu anketin sonuçları değerlendirildikten sonra diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencilerinin bilgi ve farkındalıklarının yetersiz olduğu ve diş hekimlerinin oral kanserle ilgili hayat boyu devam eden eğitimlere, diş hekimliği öğrencilerinin ise daha iyi bir eğitime ihtiyaçları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Oral cancer is one of the most common malignancy in the world. 5-year survival rate, long-term prognosis and life quality are improved by early detection as with most cancers. The oral cavity can examinate easily by dentists and this examination can help detecting suspicious lesions or conditions releated to oral cancer. Dentists should be careful about early signs and symptoms of oral cancer . Oral cancer is associated with avoidable risk factors like using tobacco and alcohol consumption. The aim of this questionnaire-based study is to evaluate awareness and knowledge about oral cancer of dental practitioners' and undergraduate dental students at dentistry faculties in Ankara. The study included a total of 160 dentists in private practice and 800 dental students in their 4th and 5th year of dentistry education. Participation was on a voluntary basis and the questionnaires were filled out in person. Non healing ulcers and red patches were most recognized suspicious lesions; and tobacco products, HPV and alcohol consumption were most known risk factors among the participants. The study revealed that 5th year dental students' total knowledge was far more better than the students in 4th year and dental practitioners. After evaluation of the results of this questionnaire applied to a group of dentists and dental students in Ankara, it is concluded that knowledge and awareness of dental students and dental practitioners were found to be not good enough. Therefore, dental practitioners need for continuing education courses and dental students need more detailed education regarding the oral cancer.