Vazovagal senkop hastalarında atriyal fibrilasyon riskinin değerlendirilmesi
Assessment of atrial fibrillation risk in patients with vasovagal syncope
- Tez No: 501530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada vazovagal senkobu olan hastalarda atriyal elektromekanik gecikme (AEMG) sürelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Vazovagal sekobu olan 27 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından bunlara denk 28 kişilik sağlıklı konrol grubunun verileri karşılaştırılmıştır. Bütün atriyal elektromekanik interval parametreleri (PA lateral, PA septum, PA triküspit, inter-atriyal EMG, intra-sağ atriyal EMG ve intra-sol atriyal EMG), mitral lateral annulus, mitral septal annulus ve sağ ventrikül triküspit anulustan doku Doppler görüntüleme ile ölçüldü. LA hacimleri apikal dört boşluk görüntülemede disk yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Atriyal elektromekanik intervallerden PA lateral, PA septal, PA triküspit sürelerinin vazovagal senkop grubunda anlamlı olarak daha uzun olmasıyla birlikte (p=0.009, p=0,002, p=0,011), IA-EMG, I-Sağ-EMG, I-Sol-EMG süreleri vazovagal senkop hastalarında ve kontrol grubunda benzerdi (p=0,298, p=0,388, p=0,069). LA volümleri (minimum, maksimum ve presistolik) kontrol grubu ile kıyaslandığında vazovagal senkop grubunda anlamlı derecede artmıştı (p=0,001, p=0,001, p=0,007). Ek olarak, vazovagal senkop tipleri arasında atriyal elektromekanik intervaller açısından fark izlenmedi. Sonuç: Sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubuna kıyasla VVS hastaların inter-atriyal ve intra-atriyal EMG sürelerinde artış izlenmedi. Fakat, vazovagal senkop hastalarında atriyal volümlerde artış ve bazı AEMG sürelerinde uzama izlendi. Bu bulgular VVS hastalarında atriyal aritmi riskinde artış olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, evaluating atrial electromechanic delay (AEMD) in patients with vasovagal syncope was aimed. Method: Data of a total of 27 patients with vasovagal syncope and a matched control group including 28 healthy individual were compared. All atrial electromechanic interval parameters [PA lateral, PA septum, PA tricuspid, inter-atrial EMD (IA-EMD), intra-right atrial EMD (I- Right-EMD) and intra-left atrial EMD (I-Left- EMD)] were measured from mitral lateral annulus, mitral septal annulus and right ventricular tricuspit annulus with tissue Doppler imaging. Left atrium (LA) volumes were measured with disc method in apical four chamber imaging. Results: Although atrial electromechanic intervals as PA lateral, PA septal and PA tricuspid durations of vasovagal syncope group were significantly longer (p=0.009, p=0.002, p=0.011); IA-EMD, I-Right- EMD, I-Left- EMD durations were similar in vasovagal syncope and control groups (p=0.298, p=0.388, p=0.069). LA volumes (maximum, minimum and presystolic) were significantly increased in vasovagal syncope group when compared with control group (p=0.001, p=0.001, p=0.007). In addition, there was no difference between vasovagal syncope types in terms of atrial electromechanic intervals. Conclusion: There was no increase in inter-atrial and intra-atrial EMG durations in VVS patients compared to the control group of healthy individuals. However, increase in atrial volumes and prolongation of some AEMD times were observed in patients with VVS. These findings support that there may be an increased risk of atrial arrhythmia in patients with VVS.