Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocukların annelerinin anksiyete, depresyon ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of anxiety, depression and psychological resilience levels of mothers of children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 501548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı çocukların annelerinin depresyon, anksiyete ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Nisan- Ağustos 2017 tarihleri arasında Gaziantep il merkezindeki bir devlet hastanesine ayaktan tedavi edilmek üzere başvuran DEHB tanılı çocukların anneleri oluşturdu. Örneklem sayısı yapılan power güç analizine göre 54 olarak belirlendi. Araştırma 163 anne ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Bireysel Bilgi Formu”,“Zung Depresyon Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri, Kruskal Wallis testi ve All pairwise çoklu karşılaştırma testleri kullanıldı. Annelerin ölçek toplam puan ortalamaları Zung Depresyon Ölçeği için 50.70±11.17, Beck Anksiyete Ölçeği için 17.41±11.05, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği için 116.68±19.74 olarak bulundu. DEHB tanılı çocukların annelerinin anksiyete ve depresyon düzeylerinin hafif, psikolojik dayanıklılıklarının ise iyi düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was done descriptively with the aim of determining the anxiety, depression and psychological resilience levels of the Mothers of Children with Attention Deficit Hyperactivity (ADHD). The study's universe consisted of mothers of children diagnosed with ADHD who applied to be treated remotely to a state hospital in the provincial center of Gaziantep between April and August 2017.The number of samples was 54 according to the power analysis. It was conducted with 163 mothers who volunteered to participate in the research.“Individual Information Form”,“Zung Depression Scale”,“Beck Anxiety Scale”and“Psychological Durability Scale for Adults”were used to collect the data. The data was analyzed with the SPSS Windows version 24.0 package program. Shapiro Wilk testi, Student's t test, Mann Whitney U test, one way variance analysis (ANOVA) and LSD multiple comparison tests, Kruskal Wallis test and All pairwise multiple comparison tests were used in the evaluation of the data. The mean scores of the scales were found as 50.70 ± 11.17 for the Zung Depression Scale, 17.41 ± 11.05 for the Beck Anxiety Scale and 116.68 ± 19.74 for the Psychological Durability Scale. Mothers of children with ADHD were found to have mild anxiety and depression levels and good psychological resilience.