Anadolu manda sütlerinde insülin benzeri büyüme faktörü-1 düzeyi ile somatik hücre sayısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between insulin-like growth factor-1 level and somatic cell number in anatolian buffalo milks
- Tez No: 904381
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Anadolu mandalarının sütünde İnsülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) düzeyi ile somatik hücre sayısı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Tez çalışmasının materyalini laktasyon dönemindeki 3-6 yaşlı Anadolu mandalarından elde edilen sütler oluşturdu. Mandalardan, sabah sağımında sağılan süt örnekleri subklinik mastitis yönünden değerlendirildi. Bu amaçla, mandaların dört ayrı meme lobundan sağılan sütlerde önce Kaliforniya mastitis test ve ardından somatik hücre sayımı gerçekleştirildi. Kaliforniya mastitis test sonucu negatif ve somatik hücre sayısı 200x103 hücre/ml olduğu belirlenen 100 adet mandaya ait süt örneği tez materyali olarak kullanıldı. Süt örneklerinde IGF-1 konsantrasyonu, enzim bağlı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile sığır spesifik ELISA test kitleri kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Anadolu mandalarının sütündeki somatik hücre sayısının 0,68±0,31x105 hücre/ml olduğu belirlendi. Anadolu mandalarının süt IGF-1 düzeyinin 6,7 ng/ml-19,4 ng/ml arasında olduğu saptandı. Anadolu manda sütlerindeki IGF-1 düzeyi 11,94±2,93 ng/ml olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of the relationship between insulin-like growth factor-1 (IGF-1) level and somatic cell count in the milk of Anatolian buffaloes. Materials and Methods: The material of the thesis study consisted of the milks obtained from 3-6 aged Anatolian buffaloes in the lactation period. Milk samples from buffaloes that were milked in the morning were evaluated for subclinical mastitis. For this purpose, firstly, California mastitis test and then somatic cell counting were performed on milk milked from four different mammary lobes of buffaloes. Milk samples were used as thesis material of 100 buffaloes, whose California mastitis test result was negative and somatic cell count was determined to be 200x103 cells/ml. IGF-1 concentration in milk samples was measured by enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA) method using bovine specific ELISA test kits. Results: The number of somatic cells in the milk of Anatolian buffaloes was determined as 0.68±0.31x105 cells/ml. Milk IGF-1 level of Anatolian buffaloes was found to be between 6.7 ng/ml-19.4 ng/ml. IGF-1 level in Anatolian buffalo milk was recorded as 11.94±2.93 ng/ml.