SNOT-22 ve Ulusal Sağlık Enstitüsü-kronik prostatit semptom indeksi eşliğinde kronik rinosinüzit ve kronik prostatit birlikteliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the association of chronic rhinosinusitis and chronic prostatitis with SNOT-22 and National institutes of health-chronic prostatitis symptom index
- Tez No: 501598
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİN ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Üroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Kronik rinosinüzit ve kronik prostatit birbirlerine benzer inflamatuvar süreçlerin rol oynadığı iki antitedir. Bu hastalıkların ilişkisini sorgulamada, literatürde geçerli olan iki sorgulama formu olan SNOT-22 ve NIH-KPSİ kullanılmıştır. SNOT-22 ve NIH-KPSİ eşliğinde kronik rinosinüzit ve kronik prostatit korelasyonunun değerlendirilmesini kapsayan bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde KBB ve Üroloji kliniklerine başvuran 20-50 yaş arası erkek hastalar ile yapılmıştır.. Çalışmamızda bu sorgulama formları kullanılarak, KBB ve Üroloji kliniği kökenli hastalar sorgulanmış ve bu iki hastalığın birbiriyle korelasyonu saptanmaya çalışılmıştır. Bu sorgulama sonucunda KBB kliniği kökenli olan hastalarda Üroloji kliniği kökenli olan hastalara göre yaş ortalaması daha düşük saptanmıştır. Ayrıca SNOT-22 ve NIH-KPSİ alt bileşenleri ve toplam skorlarının arasında pozitif korelasyon olduğu gösterilmiştir. Tüm bu veriler ışığında ve çalışmanın sonucunda, kronik rinosinüzit ve kronik prostatit patolojilerinden birinin varlığında diğerinin de sorgulanmasının uygun olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic rhinosinusitis and chronic prostatitis are two diseases with similar inflammatory processes. In order to investigate the relation of these two diseases, two validated questionnaires, namely SNOT-22 (for chronic rhinosinusitis) and NIH-CPSI (for chronic prostatitis) were used. This study was conducted on male patients (20-50 years old) who were complaining about chronic rhinosinusitis or chronic prostatitis. The questionnaire forms were given to the patients and demographic data were also collected. The mean age of the otorhinolaryngology clinic originated patients was lower than urology clinic originated patients. Positive correlation values between SNOT-22 and NIH-CPSI subscales and total scores were found at the end of the study. The results of the study suggest that the presence of chronic rhinosinusitis or chronic prostatitis has to necessitate the interrogation of the other pathology.