The rise and decline of neo-developmentalism in Brazil: Why is Brazilian neo-developmentalism on the decline?
Brezilya'daki yeni kalkınmacılık modelinin yükselişi ve düşüşü: Neden Brezilya yeni kalkınmacılığı düşüşe geçti?
  1. Tez No: 501618
  2. Yazar: OBEN BENOL MUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Brezilya'nın yeni kalkınmacılık modelinin yükseliş ve düşüş teması üzerine kurulu olup, bu kalkınma modelinin 2014 yılından itibaren niçin düşüşe geçtiğini sorgulamaktadır. Yeni kalkınmacılık modelinin düşüşüne yol açan etkenler irdelenmeden önce, çağdaş Brezilya'nın iktisadi ve kurumsal nitelikleri, yeni kalkınmacılık ve kapitalizmin türleri kuramları çerçevesinde incelenecektir. Daha sonra örnek vakamız olan Brezilya'ya gelişmekte olan ülkelere özgü olan melez kapitalizm türleri uyarlanmaya çalışılacaktır. Bu melez kapitalizm türleri hiyerarşik piyasa ekonomisi ve devlet-egemen piyasa ekonomisidir. Ayrıca, Brezilya'daki İşçi Partisi'nin makroiktisadi ve sosyal politikaları da yeni kalkınmacılık teorisinin beş temel özelliği baz alınarak incelenecektir. Son bölümde ise, Brezilya'daki İşçi Partisi'nin benimsediği yeni kalkınmacılık modelinin bir krizde olduğu ve gerekli kurumsal ve ekonomik iyileştirmeler yapılmadığı müddetçe bu krizin aşılmasının çok düşük olasılıkta olduğu ileri sürülecektir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study illustrates the rise and decline of the neo-developmentalist model in Brazil by questioning why neo-developmentalist model in Brazil started to fall into a decline from the 2014 onward. Before looking into the underlying factors behind the decline of neo-developmentalist model, there is an attempt to examine economic and institutional features of contemporary Brazil within the theoretical framework of neo-developmentalism and varieties of capitalism (VoC). After applying two hybrid ideal types of southern VoC, hierarchical-market economy (HME) and state-permeated market economy, to the Brazil; the five pillars of neo-developmentalism are scrutinized by discussing macroeconomic and social policies of the Workers' Party (PT). In the final part, there is a hypothesis that neo-developmentalist model of Brazil under the Workers' Party is in crisis and there is a low possibility to overcome the crisis unless necessary structural and economic reforms are made.