Spina bifidalı çocuğa sahip olan ebeveynlerin algıladığı aile stresinin ve stresle başa çıkma becerilerinin bağlanma stillerine etkisi
The perceived impact of family stress and stress coping ability on the attachment styles of parents with spina bifida diseased children
- Tez No: 501621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma spina bifidalı çocukların anne ve babalarının stres düzeyinin ortaya konması, stresle başa çıkma düzeylerinin saptanması ve bu değişkenlerin ailelerin bağlanma stilleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, 10 Mart 2015- 10.03.2017 tarihleri arasında Çağlayan Florence Nightingale Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Spina Bifida Merkezi'nde tedavi görmekte olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden spina bifida hastalarının aileleri oluşturmaktadır. Ölçekler toplamda 74 adet bireye uygulanmış, 23 kişiye uygulanan test elemine edilmiş, 51 test sonucu analize alınmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik bilgi formu dışında Aile Stresini Değerlendirme Ölçeği (QRS-FT), Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Yakın ilişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II) kullanılmış olup veriler, araştırmacı tarafından birebir soru-cevap yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem t-testi analizleriyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda doğum sonrası tanı alan annelerin kaygılı bağlanma ile anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Hamilelik sırasında tanı alan annelerin ise iyimser yaklaşımla anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Son olarak çocuğunda özel eğitim merkezi geçmişi olmayan annelerin karamsarlık ve sosyal destek arama yaklaşımlarıyla ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu, babaların ise kaygılı bağlanma ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu bulgusu elde edilmiştir. Annelerin kendine güvenli yaklaşım göstermelerinde erkek çocuk sahibi olmaları lehine anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte kız çocuğu sahibi olan annelerle işlev yetersizliği arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu çalışma yüksek lisans tezi olarak yürütülmüştür ve sonuçlar buna göre tartışılmış olup, algılanan aile stresinin ve stresle başa çıkma becerilerinin, ailelerin bağlanma stilleriyle etkileşimi üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler Spina Bifida, Aile Stresi, Stresle Başa Çıkma, Bağlanma Stilleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the stress levels of parents of children with spina bifida, to determine the levels of stress coping and to examine the effects of these variables on attachment styles of parents. The sample of this study is the families of the patients with Spina Bifida who are treated and accepted to participate in the research at the Spina Bifida Center of Florence Nightingale Hospital Research and Application Center of Çağlayan between 10 March 2015 and 10 March 2017. The scales were applied to a total of 74 individuals, 23 test items were handled and 51 test results were analyzed. Apart from the socio-demographic information form prepared by the researcher, The Questionnaire on Resource and Stress - FT (QRS-FT), Coping Styles Inventory (CSI) and Experiences in Close Relationships - Revised (ECR-R) were used. The obtained data were analyzed by independent sample t-test analysis. As a result of the research, it was determined that postnatal mothers had a significant relationship with anxious attachment. Mothers who were diagnosed during pregnancy were found to have a significant relationship with the optimistic approach. Finally, the findings of the study showed that parents with no history of special education center had a significant relationship with pessimism and social support search approaches, and fathers had a significant relationship with anxious attachment. A significant relationship was found in favor of having boys when they were self-confident. However, there was also a significant difference between mother have daughter. This study was conducted as a master's thesis and the results were discussed accordingly, focusing on perceived family stress and the ability to cope with stress by interacting with the attachment styles of the family. Keywords Spina Bifida, Family Stress, Coping with Stress, Attachment Styles