Avalin Türk Borçlar Kanunu'nun 603. maddesine tabiiyeti sorunu
The applicability of the article 603 of the Code of Obligations to Aval
  1. Tez No: 501622
  2. Yazar: ÖMER BAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASİN ALPEREN KARAŞAHİN, DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY, YRD. DOÇ. IŞIK ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk Borçlar Kanunu ile birçok yeni düzenleme getirilmiştir. Bu düzenlemelerden birisi de kefalete dair geçerlilik kurallarının gerçek kişilerce verilen diğer kişisel teminat işlemlerine de uygulanmasını öngören TBK m. 603 hükmüdür. Her ne kadar bu hüküm teminat borçlusunu koruma amacından dolayı faydalı görünse de, ilgili hükmün kapsamını tayin etmek aval özelinde zor görünmektedir. Bu araştırmada da, avalin, TBK m. 603 hükmüne tabi olup olmayacağı incelenecektir. Sonuçta da eş rızası şartının ve ehliyet kurallarının avale uygulanacağı tespit edilecektir. Kefalete dair şekil kuralları ise lex specialis ilkesi sebebiyle avale uygulanmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The New Turkish Code of Obligations has introduced plenty of changes and alterations into the former Code of Obligations. One of these changes is the Article 603 of the Code which prescribes the application of the validity conditions of the contract of surety to the other types of personal guarantees undertaken by real persons. Albeit its pros for protecting the guarantor, defining the scope of the application of the Article in terms of aval is highly difficult. This study aims to find out whether the Article 603 of the New Turkish Code of Obligations will be applicable to aval or not. As a corollary, it will be found out that the spouse's consent and the legal capacity requirements set for the contract of surety will be applicable to aval. However, due to lex specialis principle, the form requirement of the contract of surety will not be applicable to aval.