Sağlık işletmelerinde kalite yönetim sistemi ve hasta güvenliği kültürü değişkenlerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A study on the investigation of the quality management system and patient safety culture variables in healthcare establishments
- Tez No: 501620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızda sağlık hizmetlerinde Kalite Yönetim Sistemi ve Hasta Güvenliği Kültürü kavramı incelenmektedir. Birinci bölümde Toplam Kalite Yönetim Sistemi ,ikinci bölümde ise Hasta Güvenliği Kültürü ile ilgili literatürde yer alan kurumsal tespitler ve ampirik bulgulardan bahsedilmiştir. Kalite ve güvenlik konularında Türkçe literatürde kısıtlı olan çalışmalara değinilmiştir. Çalışmamızda Kalite ve Güvenlik kültürünü ölçmeye yönelik Sağlık Hizmetlerinde Araştırma ve Kalite Ajansı (AHRQ) tarafından hazırlanan anket kullanılmıştır. Sağlık hizmetlerinde kalitenin ana bileşeni olan hasta güvenliğine hangi değişkenler ne kadarlık bir yükle etki ettikleri incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul'da faaliyet gösteren, grup hastanelerine bağlı ve kalite sistemlerini uygulayan iki hastane personelinin Kalite Yönetim Sistemi ve Hasta Güvenliği Kültürü'ne yönelik tutumlarının belirlenerek, Kalite Yönetim Sistemleri ile Hasta Güvenliği Kültürü arasındaki ilişkiyi belirleyen değişkenlerden“hangilerinin, ne kadar değişken olduğu”analiz edilmiştir. Çalışmamızda Çok Değişkenli bir İstatistik Analiz (ÇDİA) yöntemi olan Kanonik Korelasyon analizi kullanılmıştır. İki değişken seti arasında 30 Kanonik Korelasyon bulunmuş ve bunların 21'i anlamlı bulunarak değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the concepts of Quality Management System (QMS) and Patient Security Culture (PSC) were analyzed within the scope of health services. From this perspective on empirical datas and institutional assesments were examined in the first chapter (Total Quality Management) and also in the second chapter (Patient Security Culture) of the thesis. Some limited data collected from domestic research about Quality and Security were also examined. During the organization phase of the paper surveys from Agency for Health Research and Quality (AHRQ) were used as supportive material to the topic. Specific variables and their implementations on Patient Security, as the main indicator that affects the quality of healthcare services, were scrutinized. In this context staff members of two different hospitals in which Quality Management System was utilized were observed and their inclination towards Patient Security Culture were compared. Hence the efficiency of variables that affect the relation between Quality Management System and Patient Security Culture was analyzed. Canonical Correlation Method from the Multivariate Statistical Analyses Techniques was used as research method. Thus 30 Canonical Correlation between two main variables were identified. 21 of them were found as statistically significant and hence examined.