Spatial identity and reflection of communal socialization on the topic of shopping areas in Turkey
Mekansal kimlik ve alışveriş alanlarının toplumun sosyalleşmesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 501671
- Danışmanlar: PROF. BİLGE SAYIL ONARAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Alışveriş alanları gibi kamusal alanlar insan için vazgeçilmez yerlerdir. Alışveriş yapmak, şehirlerin gelişiminde çok önemli bir rol oynamıştır (Dixon, 2005). Alışveriş alanları modern hareketle birlikte değişmiştir. Aynı zamanda, bu alanlar, toplumsal, tarihi ve kültürel birleşmeleri bir arada içinde barındırarak, her biri zamanla yeniden tanımlanabilen fiziksel dönüşümleri etkiler. Geleneksel alışveriş alanlarının temel özelliklerinden biri, kent dokusu ile sosyal yapı arasındaki ilişkidir (Birol, 2005). Ancak çağdaş alışveriş mekanları, mekânsal değerlerini yitiren kent dokusundan bağımsız kapalı kutu olarak ortaya çıkmıştır. Diğer yandan, günümüzde bu kapalı merkezlerin, alışveriş yapmak dışında sosyal ve kültürel olanaklarla sosyalleşmek, vakit geçirmek ve eğlenmek için, tercih edilmeleri kaçınılmazdır. Bu nedenle alışveriş alanlarındaki toplumsal sosyalleşme ve modern alışveriş yerlerinin yeniden belirlenmesinde sosyal ve kültürel unsurların etkileri bu tezin odak noktası olarak ele alınacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde; bu çalışmayı hazırlayan unsurlar ele alınmakta, çalışmanın temel amacı, kapsamı, yöntem ve temel problem açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Kimlik, kültürel kimlik, mekan ve kimlik ve kentsel kimlik kavramları anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü; kamusal alanların ve alışveriş yerlerinin tarihsel gelişimini ortaya koymaktadır. Çağdaş alışveriş mekanlarının özellikleri üç açıdan açıklanmaktadır: 1.Fonksiyonel ve Teknik Gereksinimler 2. Estetik ve Psikolojik Gereksinimler 3. Sosyal ve Kültürel Gereksinimler Çalışmanın dördüncü bölümünde; Türkiye'deki (Ankara) kamusal alanlarda ve alışveriş bölgelerinde toplumsal sosyalleşme, Cumhuriyet döneminden bugüne kadar değerlendirilmiştir. Ankara'nın toplumsal toplumsallaştırma ve kamusal alanlarının tarihsel gelişimi dört dönem içerisinde incelenmiştir. 1. Türkiye Cumhuriyeti Dönemi 1923-1950 2. 1950-1980 Dönemi 3. 1980-2000 Dönemi 4. 2000 Sonrası Dönem Dönemler Türkiye'nin bazı önemli dönüm noktalarına göre belirlenmiştir. Çalışmanın özgün beşinci bölümde; Ankara alışveriş bölgelerindeki toplumsal sosyalleşme, Armada Alışveriş Merkezi temelli bir alan araştırması ile değerlendirilmiştir. Araştırma Aralık 2017'de Armada Alışveriş Merkezi kullanıcılarının ve ziyaretçilerin anketleriyle gerçekleştirilmiş. Alan çalışmasının tanımı, kapsamı, metodu ve örnek hacminin belirlenmesi süreçleri aktarılmış. alan çalışması değerlendirilmiş, anket soruların veri analizleri yapılmış, araştırma verileri lojistik regresyon istatistik yöntemi kullanarak değerlendirilmiş ve hipotezler sınanmıştır. Bu hipotezlerin değerlendirilmesi alan çalışmasında elde edilen veriler doğrultusunda özetlenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise; saha çalışması ile elde edilen verilerin yorumlanması ve hipotezlerin değerlendirmesinden elde edilen sonuçlara göre çağdaş alışveriş alanlarının yenilenmesi için gerekli stratejiler tartışılmaktadır. Toplumun sosyalleşmesi ve kültürel beklentilere göre, kapalı alışveriş merkezlerinin nasıl bir dönüşüm ve gelişim yolu izlemeliri gerektiği önerilir sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public spaces like shopping areas are indispensable places for human. The buying and selling of goods played a very important role in the development of towns and cities (Dixon, 2005). Shopping places has been changed with modern movement. At the same time, these spaces embrace particular events that have collective social, historical and cultural associations; projections of these events influence the physical transformations, which can each be re-identified through time. One of the basic features of traditional shopping areas is the association between urban fabric and social structure (Birol, 2005). However, contemporary shopping places has been emerged as closed box independent from tissue of city which lost their spatial values. On the other hand, it is inevitable that nowadays, these enclosed centers are preferred for spending leisure times through the recreational, cultural and entertaining facilities offered in these places besides do shopping. Therefore, the communal socialization in shopping areas and the effects of social and cultural elements in change and re-identified of modern shopping places will be discussed as the main focus point of this thesis. In the first chapter of the study; the main purpose, scope, method and fundamental problem of the study are explained. In the second chapter of study; the notion of identity, cultural identity, type of place and the identity of place and urban identity are clarified. Third chapter of the study; reveal the historical development of public spaces and shopping places. The characteristics of contemporary shopping places are explained from three points of view: 1.Functional and Technical Needs 2. Aesthetic and Psychological Needs 3. Social and Cultural Needs In the fourth part of the study; communal socialization in the public spaces and shopping areas of Turkey (Ankara) have been assessed from Republic to present. The historical development of the communal socialization and public spaces of Ankara have been examined under four periods. 1.The Period of Republic of Turkey between 1923-1950 2. The Period between 1950-1980 3. The Period between 1980-2000 4. The Period after 2000 The periods are determined according to some important turning points of Turkey. In the fifth chapter; the communal socialization in Ankara shopping areas is evaluated through a field survey study based on Armada Shopping Center. The survey was conducted in December 2017 with a questionnaire on respondents of Armada Shopping Center users and visitors. Definition and scope of the field work, and the method and process of determining the sample size have been discussed. Results of the field study have been evaluated, analysis of survey data have been analyzed and evaluated by statistical methods, and hypotheses have been tested and the results of these hypotheses evaluation are further emphasized and summarized in this chapter. In the conclusion section of the study; according to the results obtained through data from the case study and the interpretation of hypotheses evaluation, the strategies which are needed to regenerate the contemporary shopping areas are discussed. With respect to communal social and cultural expectations updating the old enclosed shopping mall into a more actual type are suggested.