Müze tanıtım faaliyetlerine yönelik bir araştırma (Ihlara Vadisi ve Derin Kuyu Yeraltı Şehri örneği)
A research on museum promotion activities (Ihlara Valley and Derinkuyu Underground City example)
  1. Tez No: 501691
  2. Yazar: CEYLAN EROĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ULAMA, YRD. DOÇ. DR. AYSU ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sürekli değişen ve gelişen dünyada tüm turizm kuruluşları gibi müzeler de rekabete karşı koyabilmek için değişime uyum sağlamak ve kendilerini geliştirmek üzere çaba göstermelidirler. İnsanlığın ortak mirası olan tarihsel ve kültürel değerlerin unutulmamasını sağlayan, bu değerleri günümüzde koruyarak gelecek nesillere aktaran müzeler, hızla gelişen ve değişen dünyada daha da önem kazanmıştır. Bu bağlamda müzelerin turizm endüstrisinin rekabet gücüne katkısını artırmak üzere tanıtım faaliyetlerinden faydalanması gereklidir. Müzelerde tanıtım faaliyetlerinin genişletilmesi müzelerin sadece kültürlere ait eserlerin sergilendiği yer olarak kalmasından ziyade çeşitli etkinliklerin yapıldığı ve turistlerin müzenin olduğu bölgeye daha çok gelebilmesini sağlayacaktır. Bu kapsamda değerlendirildiğinde müze tanıtım faaliyetleri müze ile birlikte müzenin bulunduğu bölgenin de sadece ulusal değil uluslararası tanınırlığını artıracaktır. Bu araştırmanın amacı, Ihlara Vadisi ve Derinkuyu Yeraltı Şehri'nin ziyaretçi sayısını artırabilmek için hangi tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda iki bölgeden elde edilen 483 anket analize tabi tutulmuştur. Elde edilen verilere frekans analizi, faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Ihlara Vadisi ve Derinkuyu Yeraltı Şehri'nin yeterli tanıtılmadığı ortaya çıkmıştır. Bölgeye gelen kişilerin büyük çoğunluğunun“sosyal medya”aracılığıyla bölgeden haberdar oldukları sonucu elde edilmiştir. Katılımcıların ise bölgeyi tavsiye edecekleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the ever changing and developing world, museums, just like all other tourism enterprises, need to try and adapt to change and develop themselves in order to withstand competition. Keeping historical and cultural values, which are the common heritage of humanity, alive and handing these values down the next generations; museums have become even more important in the rapidly changing and developing world. In this context, it is required for museums to use publicity activities in order to increase the contribution of tourism industry to the power of competition. Extension of application areas of publicity activities that have recently begun to develop at museums will turn museums into places where not only works of cultures are exhibited, but also various activities are conducted and appeal the tourists to visit the region more. Assessing in this context; museum publicity activities will increase both the national and international recognizability of museums and relevant regions. The objective of this study is to determine what publicity activities are needed to increase the number of visitors to the Ihlara Valley and Derinkuyu Underground City. The study was conducted using the quantitative study method. Questinnaire method was used as data collection tool. In this context, 483 questionnaires acquired from two regions were analyzed. Frequency analysis, factor analysis, t-test, anova, regression and correlation analyses were applied to the data acquired. As a result of the study, it was determined that the Ihlara Valley and Derinkuyu Underground City were not introduced adequately. It was also determined that a great majority of people visiting the region had been informed of the region via“social media”and the participants would recommend the region.