Karanlık üçlü ve örgütsel dışlanma arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between dark triple and organizational exclusion
- Tez No: 501690
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı“karanlık üçlü”kişilik özellikleri ile“örgütsel dışlanma”arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu ilişkinin yönünü belirlemektir. Araştırma bireylerin iş hayatlarındaki kişilik yapılarını ele alarak bağlı oldukları örgütten dışlanıp dışlanmadıklarını tespit etmek için yapılmıştır. Araştırmanın problem cümlesi“karanlık üçlü kişilik yapısı ile örgütsel dışlanma arasında ilişki var mıdır?”şeklinde belirlenmiştir. Çalışmanın birinci kısmında karanlık üçlü kişilik yapılarının; narsisizm, psikopati ve makyavelizm kavramları, özellikleri, kişilik yapıları üzerinde durulmuştur. İkinci kısmında örgütsel dışlanma kavramı, özellikleri, sonuçları ve karanlık üçlü boyutlarıyla ilişkileri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise kullanılan karanlık üçlü ve örgütsel dışlanma ölçekleri ve bu ölçeklerin analizleri yer almaktadır. Araştırmanın evreni Sakarya Üniversitesi akademik ve idari personelidir. Çalışmanın örneklemi 300 katılımcıdan oluşmaktadır. Ölçeğin analizlerinde; Korelasyon ve Regresyon analizleri, Mann-Whitney U testleri, Kruskal-Wallis H testleri ve Betimsel istatistikler kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda örgütsel dışlanma ve karanlık üçlü kişilik yapısına göre cinsiyet, medeni hal, personel değişkenlerine göre farklılık yoktur. Çalışanların örgütsel dışlanmalarında eğitim, yaş ve gelir düzeyleri açısından anlamlı fark görülmektedir. Genel anlamda demografik özellikler açısından karanlık üçlü kişilik yapısı ile örgütsel dışlanma arasında anlamlı ilişki vardır. Elde edilen verilerin sonucunda karanlık üçlü boyutları ile örgütsel dışlanma arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Karanlık üçlü kişilik yapısının örgütsel dışlanmaya kuvvetli etkisi bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the relation between“dark trio”personality traits and“organizational exclusion”and to determine the direction of this relationship. This research was conducted in order to determine whether individuals were excluded from the organization they were affiliated with by considering their personalities in business life. The problem proposition of research is: Is there a relationship between dark triple personality and organizational exclusion? In the first part of the study, the dark triple personality structures; the concepts of narcissism, psychopathy and Machiavellianism, characteristics, personality structures are emphasized. In the second part, the concept of organizational exclusion, its characteristics, its implications, its consequences and its relation to the dark triad dimensions are discussed. In the third part of the study, the dark trio and organizational exclusion scales used and analyzes of these scales are included. The universe of the research is the academic and administrative staff of Sakarya University. The sample of the study consists of 300 participants. Correlation and Regression analyzes, Mann – Whitney , Kruskal - Wallis tests and descriptive statistics were used in the analysis of the questionnaire. As a result of the study, there are no differences according to gender, marital status, personnel variables according to organizational exclusion and dark triple personality structure. There is a significant difference in organizational exclusion of employees in terms of education, age and income levels. In terms of demographics in general terms, there is a significant relationship between dark triple personality structure and organizational exclusion. As a result of the obtained data, there is a positively meaningful relationship between dark triad dimensions and organizational exclusion. The dark triple personality structure has a strong impact on organizational exclusion