Türk ve Alman kaynaklarına göre Türk ve Alman kadınının toplum içindeki yeri (1923-1945)
The place of Turkish and German women within the society according to Turkish and German sources (1923-1945)
  1. Tez No: 501694
  2. Yazar: ŞEYDA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de 1923-1945 yılları arasında kadınlara sağlanan haklar ve bu alandaki gelişmeler ile yaklaşık aynı yıllarda Almanya'da kadınların sahip olduğu haklar incelenmiştir. Çalışma iki bölüm halinde düzenlenmiştir. İlk bölümde Cumhuriyet'in ilanından sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kadınlara sağlanan haklar, ikinci bölümde de, Almanya'da Adolf Hitler döneminde kadınların sahip olduğu haklar açıklanmıştır. Sonuç olarak, çalışmada görüleceği üzere, Atatürk'ün gerçekleştirdiği inkılâplarla, kadının çok yönlü gelişimi ve yaşamın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olması sağlanırken; Adolf Hitler iktidarında Alman kadın haklarında gelişme olmadığı gibi, kadınların yaşam alanı üç K“Kinder”(Çocuklar),“Küche”(Mutfak) ve“Kirche”(Kilise) olarak sınırlandırılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the rights provided for women and the developments through time between 1923 and 1945 in Turkey and the rights of women in Germany approximately at the same era as Turkey were examined. The thesis is organized in two chapters: In the first chapter, the rights provided for women under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk; and in the second chapter, the rights of women in Germany possessed during the era of Adolf Hitler were represented. In conclusion, as it could be seen in the thesis, the reformations which were realized by Atatürk provided the women with equal rights as men in each sphere of life; on the other hand, German women living under Adolf Hitler governance did not gain extra rights just as their living spaces were restrained by a proposed 3K model which are known as“Kinder”(Children),“Küche”(Kitchen) and“Kirche”(Church).