L5-s1 disk herniasyonuna bağlı bel ağrısı olan hastalarda cerrahi olmayan spinal dekompresyonun ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
Efficacy of non-surgical spinal decompression on pain, quality of life and functional status in patients with low back pain due to l5-s1 disc herniation
- Tez No: 501696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: L5-S1 disk herniasyonuna bağlı bel ağrısı olan hastalarda cerrahi dışı spinal dekompresyonun ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 kişi dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna (n=20) haftada 3 gün, 3 hafta olacak şekilde spinal dekompresyon ile beraber ev egzersizi verildi. Kontrol grubuna (n=20) ise aynı sürede sadece ev egzersizi verildi. Hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki kez değerlendirme alındı. Kullanılan değerlendirme parametreleri VAS, ODI, BDÖ ve SF-36 yaşam kalitesi değerlendirme anketi oldu. Ayrıca tüm hastalara tedavi öncesi ve tedavi sonrası MRG ve H refleksi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Tedavi sonrası sonuçlar karşılaştırıldığında VAS, ODI ve BDÖ ölçümlerinde her iki gruptada belirgin iyileşme görüldü. Gruplar arasında anlamlı değişim yokken, ODI değişim yüzdesi bakımından çalışma grubu lehine anlamlı fark vardı. SF-36 nın alt gruplarına baktığımızda 3 alt parametrede (sosyal fonksiyon, genel sağlık ve mental sağlık) çalışma grubu lehine anlamlı değişim varken, kalan 5 parametrede ise her iki grupta da anlamlı düzelme saptandı ve gruplar arası karşılatırmada fark yoktu. Disk boyutları ve H refleksi ölçümlerinde ise her 2 grupta da tedavi öncesi ve sonrası arasında fark tespit edilmedi. Sonuçlar: LDH'li hastalarda egzersiz tedavisi ile birlikte uygulanan spinal dekompresyon tedavisi ( ODI yüzde değişimi ve SF-36'nın 3 alt parametresi hariç), tek başına egzersiz tedavisine bariz bir üstünlük elde edememiştir. Karşılaştırmasız yapılan çalışmalarda etkinliği gösterilen ve hastalar açısından talep gören bu tedavinin tek başına kullanılmasından ziyade diğer modalitelere eklenmesinin hastaların motivasyonunu arttıracağından iyi bir alternatif oluşturacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the efficacy of non-surgical spinal decompression on pain, quality of life and functional status in patients with low back pain due to L5-S1 disc herniation. Materials And Methods: 40 people were included in the study. Patients were divided into 2 groups. The study group (n = 20) was given home exercise with spinal decompression for 3 weeks, 3 days per week. In the control group (n = 20), only home exercise was given during the same period. Patients were evaluated twice before and after treatment. The assessment parameters used were VAS, ODI, BDI and SF-36 quality of life assessment questionnaire. In addition, pre-treatment and post-treatment MRI and H reflex measurements were performed for all patients. Results: Compared with post-treatment results, significant improvement was observed in VAS, ODI and BDI measurements in both groups. There was no significant difference in favor of the study group with respect to the percentage of ODI change, while there was no significant change between the groups. There was a significant difference in favor of the study group in terms of percent change in ODI, while there was no significant change between the groups. When we looked at the subgroups of SF-36, there was a significant change in favor of the study group of 3 sub-parameters (social function, general health and mental health). In the remaining 5 parameters, significant improvement was observed in both groups. There was no difference between the groups. Disc size and H reflex measurements were not different between before and after treatment in both groups. Conclusion: In patients with LDH, treatment with spinal decompression combined with exercise therapy (except for the ODI percent change and the three subparameters of SF-36) did not achieve an obvious superiority to exercise therapy alone. We believe that the use of this treatment alone, which has been shown to be efficacious in non-comparative studies and which is in demand for patients, will be a good alternative to other modalities to increase the motivation of the patients.