Kurumsal yönetim ilkelerinin finansal performansa etkisi: Borsa İstanbul kurumsal yönetim endeksi'nde yer alan firmalar üzerine bir uygulama
The effect of corporate governance principles on financial perfrormance: An application on companies that are in the corporate governance index of İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 509434
  2. Yazar: HAKAN TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN EGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ESAT TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde küreselleşme ile ülke sınırları sadece fiziksel olarak varlığını sürdürmekte, ekonomik anlamda ise sınırları ortadan kaldırmaktadır. Ekonominin küreselleşmesi olumlu etkileri yanında, finansal krizlerin dünya üzerinde daha hızlı yayılmasına sebep olmuştur. Son yıllarda finansal krizler ve firma skandallarının oluşmasında ortaya çıkaran sebeplerden biri de kurumsal yönetim kavramının uygulanma düzeyinin düşük olmasıdır. Çalışmada, kurumsal yönetim ilkeleri ile finansal performans arasındaki ilişkiyi panel veri analizi ile ortaya çıkarmak amaçlanmış olup, çalışma kapsamı ise Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi'nde (BIST XKURY) 2009-2016 yılları arasında devamlı yer alan firmalar olarak belirlenmiştir. Çalışma çerçevesinde kurumsal yönetim ilkeleri olarak kabul edilen pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Firma performansını açıklamada sıklıkla kullanılan, firmanın varlıklarıyla ne kadar kâr sağlayabildiğini gösteren aktif kârlılık oranı (AKO) ve firma ortaklarının koydukları sermaye karşılığında ne kadar kâr elde ettiğini gösteren özsermaye kârlılığı (ÖSKO) bağımlı değişkenler olarak belirlenmiştir. Ayrıca finansal performansı etkilediği düşünülen finansal kaldıraç oranı ve firma büyüklüğü de kontrol değişkenleri olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kurumsal yönetim notunun finansal performansı pozitif yönlü etkilediği belirlenmiştir. Ancak pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ilkelerinin her birini ayrı ayrı değerlendirildiğinde finansal performansa herhangi bir etkisi olmadığı, yönetim kurulu ilkesinin ise negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, with globalization, the borders of the country are only physically present however, as for the economic sense it removes the borders. The globalization of the economy has had positive effects, as well as a faster spread of financial crises around the world. One of the factors that have emerged in recent years in the formation of financial crises and corporate scandals is the low level of implementation of the concept of corporate governance. In this study, it was aimed to reveal the relationship between corporate governance principles and financial performance through panel data analysis and the scope of the study has been determined as the companies that are continuously taking place in the Istanbul Stock Exchange Corporate Governance Index (BIST XKURY) between 2009-2016. Shareholders who are considered as corporate governance principles in the framework of the study, public disclosure and transparency, stakeholders and board of directors are determined as independent variables. The ROA (Return on Assets), which is often used to describe firm performance, shows how much profit the company can make with its assets and ROE (Return on Equity), which indicates how much profit the company partners earned in the capital account they have invested in, have been identified as dependent variables. In addition, the financial leverage ratio which is thought to affect the financial performance and firm size are included in the study as the control variables. As a result of the study, it was determined that the corporate governance rating positively affected the financial performance. However, shareholders, public disclosure and transparency were found to have no effect on financial performance when each of the stakeholders' interests were assessed separately, whereas the board of directors was found to have a negative relationship.