Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının sigorta şirketi tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma: Ankara ili örneği
A study on the factors affecting the insurance company preferences of the private pension system participants: Ankara province example
  1. Tez No: 501704
  2. Yazar: ELİF TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının sigorta şirketi tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma: Ankara ili örneği'' adlı bu çalışmanın amacı, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında bilgi sunmak ve bunun yanında bireysel emeklilik hizmeti sunan sigorta şirketlerini insanların tercih etme sebepleri üzerine bir araştırma yapmaktır. Çalışmanın asıl konusu bireysel emeklilik şirketlerini insanların yeteri kadar tanıyıp tanımadığını araştırmaktır. Bu kapsamda şirketlerin insanlara tanıtım yapmalarında daha etkin sonuçlar elde etmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, sosyal güvenlik kavramlarının tanımları yapılmıştır. Türkiye'de sosyal güvenlik kavramının gelişimi araştırılmıştır. Daha sonrasında bireysel emeklilik sistemi kavramlarının incelemesi yapılmıştır. Farklı ülkelerde işleyen bireysel emeklilik sistemleri araştırılarak karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde bireysel emeklilik şirketi tercihlerinde insanların görüşleri alınarak Ankara ilinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu anket verilerinin analizi gerçekleştirilmiş ve insanların sistem hakkındaki görüşlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A study on the factors affecting the insurance company preferences of the private pension system participants: The purpose of this study is to give information about the Individual Pension System (PPS) and to investigate the reasons why people choose insurance companies that offer individual pension services. The point of the study is to investigate whether individual pension companies are as well known as people. In this context, it is aimed that companies achieve more effective results in publicity. In the first part of this work, definitions of social security concepts are made. The development history of the concept of social security in Turkey has been investigated. Later on, the concepts of the individual pension system were examined. Individual pension systems operating in different countries were searched and compared. In the second part of our study, a survey was conducted in the province of Ankara by taking the views of people in the preferences of private pension companies. An analysis of these survey data has been carried out and people's views on the system have been reached.