Kar payı dağıtım politikası ve pay fiyat oynaklığı: BİST 100 üzerine bir uygulama
Dividend policy and stock price volatility: an application on BIST 100
- Tez No: 501705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Şirketlerin pay fiyatını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin pay fiyatında ne tür dalgalanmalar yarattığı hem şirket yönetimi hem yatırımcılar hem de şirket ile ilişkili olan diğer kişi ve kurumların üzerinde durduğu önemli bir konudur. Bu faktörlerden biri olan şirketlerin kar payı dağıtımlarının pay fiyatına etkisi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada BİST 100 endeksinde işlem gören finansal ve sportif olmayan şirketlerin 2010-2017 dönem verileri kullanılmıştır. İlk olarak kar payı dağıtımının pay fiyatına etkisi grafik üzerinde gösterilmiş, daha sonra pay fiyatlarının istatistiksel olarak farklılık gösterip göstermediği Kruskal – Wallis testi, Mann Whitney – U testi ve Wilcoxon Signed Rank Test ile analiz edilmiştir. Çalışma bulgularına göre kar payı dağıtımı pay fiyatı üzerinde etkilidir ve nakit kar payı dağıtımının pay fiyatı üzerinde diğer kar payı dağıtım türlerinden daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors that affect the stock price of companies and how these factors fluctuate on the stock price is an important issue for company management, investors and other people and institutions that are associated with the company. The effect of the dividend distributions of the companies that are one of those factors on the stock price is the purpose of this study. 2010-2017 period data of non-financial companies and non sport companies traded in the BIST 100 were used in the study. Firstly, the effect of the dividend distribution on the stock price was shown on the graph and then it was analyzed by Kruskal – Wallis Test, Mann Whitney – U Test ve Wilcoxon Signed Rank Test, whether or not stock prices were statistically different. According to study findings, it has been determined that dividend distribution has the effect on stock price and cash dividend distribution is more effective than the other types of dividend distribution on stock price.