Sağlık hakkının hukuki çerçevesi
The legal framework of the right to health
- Tez No: 501703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sosyal haklar içerisinde yer alan sağlık hakkı, gün geçtikçe önemsenen ve gelişen bir hak haline gelmiştir. Sağlık hakkının kişisel ve siyasal haklarla ilişkili olması, bu hakkın önemini bir kat daha artırmaktadır. Özellikle yaşam hakkı ile olan bağlantısı sağlık hakkının vazgeçilemez haklar arasında sayılmasına yol açmıştır. Sağlık hakkı aynı zamanda pozitif statü hakları içerisinde yer alır. Pozitif hakların içerisinde yer alması devletlerin sağlık hakkı konusunda olumlu bir edimde bulunmalarını zorunlu kılar. Sağlık hakkı sağlık hukukunun doğuşunu simgeler. Sağlık hakkı ile ilgili yapılacak çalışmalar sağlık hukukunu da yakından ilgilendirmektedir. Çalışmada sağlık hakkı kavramı üzerinde durulmaktadır. Ayrıca sağlık hakkının tarihçesine değinilmiş olup sağlık hakkı ile ilgili gelişmelere yer verilmiştir. Çalışmada, sağlık hakkı insan hakları bağlamında ele alınıp sağlık hakkının önemi konusunda bilgi verilmektedir. Sağlık hakkının Türk mevzuatında nasıl ve ne şekilde yer aldığı belirtilmektedir. Türk Anayasaları sağlık hakkı kapsamında incelenip, sağlık hakkına anayasalarda yer verilip verilmediği hususu anlatılmaktadır. Ayrıca çalışmada ulusal ve uluslararası belgelerde sağlık hakkı konusuna yer verilmektedir. Sağlık hakkının karşılaştırmalı hukuktaki durumu değerlendirilerek çeşitli ülke örnekleri üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak; çalışmada sağlık hakkının geniş bir yelpazede araştırılması neticesinde sağlık hukuku boyutu ve insan hakları bağlamında değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to health, which is included in the social rights, has become an increasingly important right. The fact that the right to health is related to personal and political rights is another factor that has increased the importance of this right. In particular, the link to the right to life has led to the right to health as an indispensable right. The right to health is also included in positive status rights. Positive rights require states to have a positive influence on the right to health. The right to health symbolizes the birth of health law. The work to be done on the right to health is also closely related to health law. The concept of right to health in work is emphasized. It also mentions the history of the right to health and includes developments in the right to health. In the study, the right to health is handled in the context of human rights and information is given on the importance of the right to health. How and in what way the right to health takes place in Turkish legislation is stated. Turkish Constitutions are examined within the scope of the right to health and the issue of whether or not the right to health is included in the constitutions is explained. In addition, the right to health is mentioned in national and international documents. The case of comparative law is evaluated and examples of various countries are emphasized. As a result; The study of the right to health in a wide range of activities is carried out in the context of health law and human rights.