Yüksek hızlı trenlerde hizmet kalitesinin servqual yöntemiyle ölçülmesi
The measurement of service quality by servqual method in high speed train
  1. Tez No: 501718
  2. Yazar: ELİF ÇAĞLIN YATARKALKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hizmet kalitesinin ölçülmesinde önemli olan ve en temel yaklaşım, hizmeti alan kişinin satın alınan hizmetten beklentisi ile aldığı hizmetten algıları arasındaki farkın az oluşudur. Algılanan ve beklenen hizmetler arasındaki farktan yola çıkarak hizmet kalitesi ölçülmektedir. Hizmet kalitesinin ölçülmesi amacıyla birçok yöntem kullanılırken, bunların arasından servqual ölçeği en yaygın kullanılan yöntemdir. Yapılan çalışmada yüksek hızlı trenle seyahat eden yolculara anket çalışması yapılarak servqual ölçeğiyle hizmet kalitesi ölçülmüştür. Çalışma, Ankara-İstanbul, İstanbul-Ankara, Ankara-Konya, Konya-Ankara, Ankara-Eskişehir, Eskişehir-Ankara hatlarında uygulanmıştır. Yapılan istatiksel analizler sonucundaki bulgular demografik bulgularla karşılaştırılarak anlamlılık ve tutarlılık açısından değerlendirilmiştir. Yüksek hızlı trenle yolculuk yapan yolcular hizmet kalitesi boyutlarından en fazla“güven”boyutunda tatmin olmaktadırlar. Bunu sırayla“somut özellikler”,“güvenilirlik”ve“empati”izlemiştir. Yolcuların en az tatmin oldukları kalite boyutu“heveslilik”boyutudur. Eskişehir-Ankara hattındaki yolcuların memnuniyetleri en fazla iken Ankara-İstanbul hattındaki yolcuların memnuniyetlerinin en az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most basic approach, which is important in measuring the quality of service, is that there is little difference between the service recipient's expectation of the purchased service and the perceived service. Service quality is measured by the difference between perceived and expected services. While many methods are used to measure the quality of service, among them servqual is the most widely used method. In the study, the quality of service was measured by the servqual scale by carrying out the questionnaire survey to the passengers traveling by high-speed trains. The study was carried out in the Ankara-Istanbul, Istanbul-Ankara, Ankara-Konya, Konya-Ankara, Ankara-Eskişehir, Eskişehir-Ankara lines. The findings as a result of statistical analysis were compared with demographic findings to evaluate significance and consistency. Passengers traveling on high-speed trains are satisfied with the“Assurance”dimension at the most from dimensions of service quality. This is followed by“Tangibles”,“Reliability”and“Empathy”. The quality dimension to which passengers are the least satisfied is the“Responsiveness”dimension. The passengers of Eskisehir-Ankara route are the most satisfied while the passengers of Ankara-Istanbul route are found to have the least satisfaction.