Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların tedavi geri bildirimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment feedbacks of patients who apply to smoking polyclic
- Tez No: 501732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sigara bırakma polikliniğine başvuran hastalardan elde edilen veriler ışığında sigara bırakma durumlarını değerlendirmek, kullanılan bupropion ve vareniklin farmokoterapilerinin geri bildirimlerini araştırmak ve bu sürece etki eden pozitif ve negatif faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; 01.02.2016 ve 31.12.2016 tarihleri arasında S.B.Ü. Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Sigara Bırakma polikliniğine başvuran ve tedavisi herhangi bir şekilde biten hastalardan 200 hasta rastgele seçilerek değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirme yapılırken hastaların ilk başvurularında doldurulan dosyalar taranmış ardından kontrol sonucunda elde edilen veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Polikliniğimize gelen hastaların; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni hali, çalışma durumu ve kullanılan ilaç (bupropion, vareniklin) gibi faktörlerin sigara bırakmada istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulunmamıştır. Bupropion kullananlarda bırakma başarısı %48,5, vareniklin kullananlarda ise %51,4 bulunmuştur. Bupropion kullanımında allerji görülme oranı yüksek bulunmuştur(p=0.016). Sonuç: Sigara ile mücadele etmek toplum sağlığı açısından önemlidir. Kullanıcılara yönelik tedavi yöntemleri tam anlamıyla başarıya ulaşmasa da daha iyiye gitmektedir. Günümüzde tedavi yöntemleri kadar sigaraya başlamayı engellemek ve bırakanların tekrar başlamamasını sağlamak da son derece önemlidir. Sigara bırakma polikliniklerinin ortaya çıkardığı sonuçlar sayesinde başarı oranları gün geçtikçe daha iyi bir noktaya gelecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the smoking cessation status of patients with the data obtained from patients who applied to our smoking cessation clinic, to investigate the feedbacks of bupropion and varenicline pharmacotherapies used and to evaluate the positive and negative factors affecting this process. Materials and Methods: This study; Between 01.02.2016 and 31.12.2016, 200 patients were selected randomly from the patients who applied to Haseki Eğitim ve Araştırma Hospital Smoking Cessation Policlinic and whose treatment had ended in any way. At the time of the evaluation, the files filled in the patients' first applications were scanned and then analyzed using the data obtained from the control. Results: Patients who come to our clinic; sex, age, educational status, marital status, working status and medication used (bupropion, varenicline) did not have a statistically significant effect on smoking cessation. Bupropion users had a smoking cessation rate of 48,5% and varenicline users 51.4%. The incidence of allergy was found to be high in the use of bupropion (p = 0.016). Conclusion: Combating smoking is important for community health. User-oriented treatment methods are getting better even if they do not achieve success. Nowadays, it is very important to prevent the cigarette as much as the treatment methods and to prevent the dropouts from starting again. Thanks to the outcomes of smoking cessation clinics, success rates will be getting better day by day.