Dermatoşalazis tanısı ile yapılan üst kapak blefaroplasti cerrahisinin hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of upper lid blepharoplasty on quality of life in patients with dermatochalasis
  1. Tez No: 501733
  2. Yazar: UĞUR BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TURGUT ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Dermatoşalazis ilerleyen yaşla birlikte görülen involüsyonel değişiklikler sonucu gevşek hale gelen üst göz kapağı derisinin sarkmasıyla üst görme alanında defekte neden olan psödopitozisin en sık nedenidir. Fonksiyonel sonuçlarının yanı sıra hastaların yüz görünümlerinde oluşan bu değişiklik yaşam kalitesini etkileyen psikososyal problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda kliniğimizde dermatoşalazis tanısıyla üst kapak blefaroplasti cerrahisi yapılan hastaların perioperatif görme alanı, görme keskinlikleri, göz içi basıncı, santral kornea kalınlıklarındaki değişimin yanı sıra yaşam kalitesindeki, anksiyete seviyesindeki değişimi, hastaların cerrahi yarar algısını ve bu değişimin özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 01/02/2017 ve 30/08/2017 tarihleri arasında Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniğinde dermatoşalazis tanısı ile üst kapak blefaroplasti cerrahisi önerilen 57 hasta dahil edilmiştir. Hastaların üst kapak blefaroplasti cerrahisi öncesinde ve sonrasında görme alanları, en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EDGK), göz içi basınç (GİB) değerleri, santral kornea kalınlıkları (SKK), yaşam kalitesindeki, anksiyete seviyelerindeki değişim ve cerrahi yarar algıları değerlendirilmiştir. Görme alanı ölçümleri bilgisayarlı görme alanı cihazının (Octopus 900 Haag-Streit, İsviçre) santral 30 derecelik standart testi ve blefaropitozis test modu, GİB ve SKK ölçümleri pnömotik tonometri (Canon Non-contact TX-20) kullanılarak yapılmış, yaşam kalitesindeki değişim“National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire–25 (NEI VFQ-25)”ölçeği, anksiyete seviyesindeki değişim“Beck Anksiyete Ölçeği”, cerrahi yarar algısı“Glaskow Benefit Inventory (GBI)”kullanılarak belirlenmiştir. Analizler SPSS 20.0 paket programı ile yapılmış olup Bağımlı iki ölçüm arasındaki farkın analizinde normal dağılım varsayımının sağlandığı durumda Paired Samples t test, sağlanmadığı durumda Wilcoxon test uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 57 hastanın 114 gözüne dermatoşalazis tanısıyla üst kapak blefaroplasti cerrahisi, 15 hastanın 30 gözüne ise ek olarak browpeksi cerrahisi yapıldı. Hastaların 45'i kadın (%78,9), 12'si erkek (%21,1) olup ortalama yaş tüm hastalarda 57,4±8,3 olarak saptandı. Üst kapak blefaroplasti sonrasında; hastaların 30° görme alanlarındaki ortalama duyarlılık (MS), ortalama sapma (MD), kayıp varyans (sLV) değerlerinde, blefaroptozis test ile elde edilen görme alanının üst yarısındaki görülen-görülemeyen nokta sayısı ve test skorunda, EDGK değerlerinde istatistiksel anlamlı bir iyileşme olduğu (p0.05) saptandı. NEI VFQ-25/TR ile elde edilen yaşam kalitesindeki ölçek puanlarındaki değişim değerlendirildiğinde toplam skor, genel sağlık, genel görme, göz ağrısı, yakın aktivite, uzak aktivite, sosyal fonksiyon, ruhsal sağlık, rol güçlüğü, başkalarına bağımlılık, araba kullanma, renkli görme, periferik görme skoru olmak üzere tüm ölçek ve alt ölçek puanlarında istatistiksel anlamlı artış olduğu saptandı (p0.05). GBI puanları değerlendirildiğinde hastaların cerrahiden pozitif bir yarar algısına sahip olduğu, sosyal destek skorundaki artışın fiziksel sağlık skorundaki artıştan daha fazla olduğu görüldü (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda dermatoşalazis hastalarında üst kapak blefaroplasti sonrasında görme keskinliğinin arttığı, üst görme alanındaki defektin oldukça anlamlı oranlarda düzeltildiği gösterilmiştir. Bu fonksiyonel kazançlara ek olarak hastaların yaşam kalitesinde anlamlı bir artış olduğu, anksiyetelerinin azaldığı, cerrahiden hem fonksiyonel hem de psikososyal yarar sağladıkları, hastalar tarafından dermatoşalazis varlığının neden olduğu psikososyal sonuçların varlığının ortadan kalkmasının fonksiyonel artıştan daha yararlı olarak algılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda üst kapak blefaroplasti cerrahi sonrası elde edilen kazancın sadece fonksiyonel sonuçlarla değerlendirilemeyeceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: Dermatochalasis is an age-related involutional atrophy of the elastic tissue of the eyelids and the most common cause of pseudoptosis characterized by excessive redundant lid skin folds that causes the upper lid to begin to obstruct the superior visual field. Change in the facial appearance of patients as well as their functional outcomes can lead to psychosocial problems affecting quality of life. For this reason, we aimed to evaluate the changes in quality of life, anxiety level and the characteristics of these changes in addition to perioperative visual field, visual acuity, intraocular pressure and central corneal thickness of patients who underwent upper lid blepharoplasty surgery with diagnosis of dermatochalasis in our clinic. Material and Methods: 57 patients who underwent upper lid blepharoplasty surgery with diagnosis of dermatochalasis in Antalya Education and Research Hospital, Department of Ophthalmology, between 01/02/2017 - 30/08/2017 were included in this study. Patients were assessed for visual field, best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), central corneal thickness (CCT), changes in quality of life, anxiety levels and surgical benefit perceptions before and after upper lid blepharoplasty surgery. Visual field measurements were made using a computerized perimetry device (Octopus 900 Haag-Streit, Switzerland) with a central 30-degree standard test and blepharoptosis test mode. IOP and CCT measurements were made using pneumatic tonometry (Canon Non-contact TX-20). The change in quality of life was determined using the“National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire-25 (NEI VFQ-25)”scale, in anxiety level using the“Beck Anxiety Scale”and the surgical benefit perception was assesed using the“Glaskow Benefit Inventory (GBI)”. Results: One hundred and fourteen eyes of 57 patients included in the study were treated with upper lid blepharoplasty, 30 eyes of 15 patients were treated with browpexy in addition to upper lid blepharoplasty with the diagnosis of dermatochalasis. 45 of the patients were female (78.9%), 12 were male (21.1%) and the mean age was 57.4 ± 8.3 in all patients. After the upper lid blepharoplasty; a statistically significant improvement was observed in the mean sensitivity (MS), mean deviation (MD), loss variance (sLV) values of the 30 ° visual fields and in values of points seen-unseen, test score in blepharoptosis test (p 0.05). When the change in the quality of life scale scores obtained with NEI VFQ-25 / TR is evaluated there was a statistically significant increase in all scale and subscale scores, including general health, general vision, ocular pain, near activities, distance activities, social functioning, mental health, role difficulties, dependency, driving, color vision, peripheral vision (p0.05). When the GBI scores were evaluated, the patients had a positive post-surgery benefit perception, and the increase in the social support score was greater than the increase in the physical health score. Conclusion: In our study, it was shown that visual acuity was improved and the defect in the upper visual field was corrected at a significant rate after upper-lid blepharoplasty in patients with dermatochalasis. In addition to these functional gains, patients have increased quality of life, reduced anxiety and positive post-surgery benefit perception in both functional and psychosocial aspects. It has been concluded that the removal of the psychosocial problems caused by the presence of dermatosalgia is perceived as more beneficial than the functional increase by patients.