Yoksulluğun kadınlaşması kapsamında Türkiye'de sosyal politika uygulamaları
The feminization of poverty within the scope of social policy in Turkey
- Tez No: 501753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TOPALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoksulluk olgusu içerisinde kadınların hangi konumda olduğu ve kadın yoksulluğu ile mücadele konusunda Türkiye'deki sosyal politika uygulamalarının belirlenmesidir. Çalışmanın ana konusu, kadın yoksulluğu ve kadın yoksulluğu ile mücadelede Türkiye'de hayata geçirilen sosyal politika uygulamalarıdır. Çalışma, konu ile ilgili literatür taraması ve ulusal ve uluslararası verilerin yorumlanmasından oluşmaktadır. Çalışma sonucunda kadınların, yoksulluk karşısında erkeklerden daha dezavantajlı konumda oldukları anlaşılmaktadır. Bu durumla mücadele konusunda yapılan sosyal politika müdahaleleri ile sorun görece azalmış olsa da yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. Kadınların hala eğitim imkanlarına erişim noktasında yaşadıkları ayrımcılık sebebiyle istihdama katılımda ve istihdam edildikleri işler noktasında ikincil planda kaldıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra sosyal politika uygulamaları konusunda teknik aksaklıkların yaşandığı, etkinlik analizleri yapılması konusunda yetersiz olunduğu ve bu uygulamaların kadınların mevcut durumlarında önemli bir değişikliğe sebep olmadığı anlaşılmaktadır. Bilim
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify the position of women in poverty and determine the social policy executions about combating women's poverty in Turkey. The main subjects of the study are the implementations of social policy executions about women's poverty and combating against women's poverty in Turkey. The study consists of literature review and interpretation of national and international data. As a result of the study, it is understood that women are more disadvantaged than men in the face of poverty. It is understood that although the problem is reduced by the social policy interventions on the fight against this situation, it is not enough. It is observed that women remain in secondary positions due to the discrimination they have in terms of access to training opportunities, participation in employment and employment jobs. Besides, it's been understood that there are technical problems about application of social policy, insufficient by efficiency analyses and that these executions do not cause a significant change in the current situation of women.