Kadınların yoksulluğun nedenlerine ilişkin algıları ve başa çıkma stratejilerinin belirlenmesi: Kırıkkale ili örneği
Women's perceptions regarding the causes of poverty and determining their coping strategies: The case of Kırıkkale province
- Tez No: 849907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUMEYSA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yoksulluk ve bir alt kavram olarak kadın yoksulluğu dünyada olduğu gibi ülkemizde de temel sorunlar arasında bulunmaktadır. Yoksulluk genel olarak ekonomik olanakların yanında fırsat eşitsizliği, eğitim, sağlık ve beslenme açısından ele alınıp tanımlanması yapılmaya çalışılan çok boyutlu bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Yoksulluğun birçok nedeni bulunmaktadır ve tüm bu nedenlerin ışığında yoksulluğu en derin yaşayan kesimin kadınlardan oluşması şüphesiz bir gerçektir. Yoksulluğun kadınlaşması, kadın yoksulluğunun nedenleri ve kadınların yoksullukla başa çıkma stratejilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada çalışmanın evrenini Kırıkkale'deki kadınlar oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Kırıkkale'deki yoksul kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yönteminden kartopu örneklemi yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında 302 kişi çalışmaya katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan kişisel bilgi anketi,“Yoksulluğun Nedenlerine İlişkin Algılar Ölçeği”ile“Yoksullukla Baş Etme Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde katılımcıların demografik bilgileriyle ölçeklerden alınan puanların karşılaştırılması yapılmıştır. Gerçekleştirilen araştırma sonunda katılımcıların çoğunluğunun genç ve orta yaş katılımcılardan oluştuğu, bu katılımcıların çoğunun evli olduğu ve büyük çoğunluğunun eğitim düzeylerinin iyi olmasına karşın, düşük sosyo-ekonomik işlerde çalıştıkları görülmüştür. Araştırmaya katılan evli katılımcılar yoksulluğun daha çok kişisel sebeplerden kaynaklandığını ifade ettikleri, yoksullukla başa çıkmada evli katılımcıların bekâr katılımcılara göre daha çok yaratıcı stratejiler kullandıkları görülmüştür. Bununla birlikte katılımcıların eğitim düzeyleri arttıkça yoksulluğu daha az kişisel kaynaklı olduğunu ifade ettikleri ve başa çıkmada daha az yaratıcı stratejileri kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların yaşları arttıkça yoksulluğun daha az kişisel kaynaklı olduğunu ifade ettikleri ve başa çıkmada daha az yaratıcı stratejileri kullanma eğiliminde oldukları bunun yanına sosyo-ekonomik olarak daha iyi durumda olanların yoksulluğu daha az kişisel sorunlarla ilişkilendirdikleri ve yoksullukla başa çıkmada daha çok yaratıcı stratejileri benimsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Poverty and women's poverty as a sub-concept are among the fundamental problems in our country as well as in the world. Poverty is generally considered as a multidimensional concept that is tried to be discussed and defined in terms of inequality of opportunity, education, health and nutrition, as well as economic opportunities. There are many reasons for poverty, and in light of all these reasons, it is an undoubted fact that women are the ones experiencing the deepest poverty. The population of this study, which was carried out to determine the feminization of poverty, the causes of women's poverty and women's strategies to cope with poverty, consists of women in Kırıkkale. The sample group consists of poor women in Kırıkkale. The sample of the research was selected by snowball sampling method, one of the purposeful sampling methods. Within the scope of the research, 302 people participated in the study. Personal information survey,“Perceptions on the Causes of Poverty Scale”and“Poverty Coping Strategies Scale”created by the researchers were used as data collection tools. In the analysis of the data, the demographic information of the participants was compared with the scores obtained from the scales. At the end of the research, it was seen that the majority of the participants were young and middle-aged, most of these participants were married, and although the majority of them had good education levels, they worked in low socio-economic jobs. It was observed that married participants in the study stated that poverty was caused more by personal reasons, and that married participants used more creative strategies in coping with poverty than single participants. However, it was observed that as the education level of the participants increased, they expressed poverty as less personal and used less creative strategies in coping with it. It was observed that as the age of the participants increased, they expressed that poverty was less personal in nature and tended to use less creative strategies in coping with it. In addition, those in a better socio-economic situation associated poverty with less personal problems and adopted more creative strategies in coping with poverty.