Fonksiyonlarla ilgili olimpiyat problemlerinin çözüm yöntemleri
Solution methods of olimpiads problems on functions
  1. Tez No: 501762
  2. Yazar: MURAT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFAİL ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalı¸smada fonksiyonlar konusu lise düzeyinden ba¸slanarak ele alınmı¸s. Fonksiyonel Denklemlerin genel ve özel çözümleri incelenmi¸s, bazı özel fonksiyonel denklemler detaylıca anlatılmı¸stır. Ayrıca Ulusal ve Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında Fonksiyonlar ve Fonksiyonel Denklemlerle ilgili çıkmı¸s sorular ve çözümlerine örnekler verilmi¸stir. Bu çalı¸smanın Matematik Olimpiyatlarına ilgi duyan ögrenci ve ö ˘ gretmenler için faydalı olaca ˘ gı˘ dü¸sünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study functions are discussed starting from the high scool level. The general and private solutions of functional equations are investigated. Some spesific functional equations are described in detail. Besides questions and solutions about functional equations which asked before in National and International Mathematical Olimpiads are given. We hope that this thesis will be helpfull for high school students that take part in the mathematical olympiads.