Poliakrilik asit–hidroksiapatit–bal nanokompozitlerinin sentezi ve bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis and determination of their some biological properties of polyacrylic acid/hydroxyapatite/honey nanocomposites
  1. Tez No: 501769
  2. Yazar: ŞEYMAN KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda hazırlanmış (%0 - %1 - %2,5 - %5) poli (akrilik asit)(PAA)/Nanohidroksiapatit/Bal nanokompozitleri kullanılmıştır. Hazırlanan nanokompozitlerin sitotoksik etkisi ve hemouyumluluğu araştırılmıştır. Sağlıklı bireyden alınan lenfosit hücreleri üzerine sitotoksik etkileri MTS testi ve tripan mavisi testini gerçekleştiren canlı hücre görüntüleme sistemi (JuLI) ile belirlenmiştir. Antibakteriyal aktivite testi için; bir gram negatif (Escherichia coli ATCC-8739) ve bir gram pozitif (Staphylococcus aureus ATCC-6538) bakteri türü kullanılmıştır. Yapılan MTS testi ile PAA saf polimeri hariç tüm konsantrasyolardaki nanokompozitlerin sitotoksik aktivite sonuçlarına göre biyouyumlu oldukları belirlenmiştir. PAA/BAL olmak üzere tüm nanokompozitlerin kan hücreleri ile olan %hemoliz değerleri %1'in altında belirlenmiştir. Hemoliz değerlerinin %5'in altında olması malzemelerin hemouyumlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca hazırlanan nanokompozitlerin antibakteriyal aktivitelerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, poli acrylic acit(PAA)/nanohidroksiapatit/honey nanocomposites prepared in different concentrations (%1-%2,5-%5) were used. Cytotoxic effect of samples on human lymphocytes were determined by MTS assay and tryphan blue exclusion method performed by live cell imagin system (JuLI). Antibacterial activity, cytotoxic effect and hemocompatibility of nanocomposites were investigadet. For antibacterial testing; a gram negative bacteria (Escherichia coli ATCC-8739)and a gram positive bacteria (Staphylococcus aureus ATCC-6538) species were used. The nanocomposites in all concentrations except PAA pure polimer were biocompatible according to the cytotoxic activity results by MTS assay. The % hemolysis of all nanocomposites, with PAA/HONEY, with blood cells was determined to be less than 1%. Less than 5% of hemolysis values indicate that the materials are hemocompatibility. In addition, ıt was determined that the prepared nanocomposites had high antibacterial activity.