Bazı Salvia türlerinin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biochemical properties of some Salvia species
  1. Tez No: 501768
  2. Yazar: NURDAN AKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Lamiaceae familyasında bulunan 3 adet Salvia (Salvia macrochlamys BOISS. ET KOTSCHY, Salvia huberi HEDGE ve Salvia kronenburgeii RECH. FIL) cinsi bitkinin toplam fenol ve flavonoid miktarı, antioksidan, antibakteriyel, sitotoksik aktivite ve toplam protein madde miktarı araştırılmıştır. Toplam fenolik madde miktarı için Folin-Ciocalteu, toplam flavonoid madde miktarı için Ramful ve arkadaşlarının methodu kullanılmıştır. Antibakteriyel aktivite, disk difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bunun için gram negatif (E. coli ATCC-8739) ve gram pozitif (Staphylococcus aureus ATCC-6538) bakterileri kullanılmıştır. Sitotoksik aktivite için insan lenfosit hücreleri kullanılarak MTS testi ile birlikte tripan mavisi kullanılarak hücresel görüntüleme sisteminde (JuLI) hücresel yaşam sonuçları alınmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde en yüksek antioksidan aktivite, fenol ve flavonoid içeriğine Salvia macrochlamys bitkisinin sahip olduğu belirlenmiştir. En yüksek antibakteriyel aktiviteyi E. coli ATCC-8739'ye karşı Salvia macrochlamys ve Salvia kronenburgeii ve S. aureus (ATCC-6538)'a karşı ise Salvia kronenburgeii göstermiştir. Sitotoksik aktivite sonuçlarına bakıldığında, en yüksek yaşamlılığın S. kronenburgii ile muamele edilen hücrelerde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, total phenolic and flavonoid content, antioxidant capacity antibacterial, cytotoxic activities and also total protein content of three Salvia species belonging to Lamiaceae family (Salvia macrochlamys BOISS. ET KOTSCHY, Salvia huberi HEDGE and Salvia kronenburgeii RECH.FIL) were investigated. Total phenolic content was determined by Folin-ciocalteu method, total flavonoid content by the method of Ramful et al. and antibacterial activities of the plant extracts by disc diffusion method using a gram negative (Escherichia coli ATCC-8739) and a gram positive (Staphylococcus aureus ATCC-6538) bacteria. Cytotoxic effects of the samples on human lymphoctes were determined by MTS Assay and and tryphan blue exclusion method performed by live cell imaging system (JuLI). When the obtained data were evaluated, it was determined that Salvia macrochlamys plant had the highest antioxidant activity, phenol and flavonoid content. Salvia macrochlamys and Salvia kronenburgeii against E. coli ATCC-8739 and Salvia kronenburgeii against S. aureus (ATCC-6538) showed the highest antibacterial activity. From the cytotoxic activity results, it was determined that the highest cell viability was in cells treated with S. kronenburgii.