Ecologically sensitive settlement design case study in Alaçatı
Çevreye duyarlı kentsel yerleşim tasarımı örnek çalışma: Alaçatı
- Tez No: 50177
- Danışmanlar: DOÇ.DR. B. SEYMEN ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
m ÖZET Günümüzde, yerkürenin giderek artan çevresel problemleri sonucu ve de ekolojik açıdan çevreye duyarsız bir davranış biçiminin, hem çevre, hem de insan-çevre ilişkileri üzerindeki olumsuz etkileri kaynaklı olarak, artık insan davranışlarına tamamiyle farklı bir bakış açısından yaklaşmak kaçınılmaz olmaktadır. Doğaya yabancılaşma problemi, artık insanoğlunun varoluşunu tehdit eder hale gelmiş bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik, enerji- etkinhği, ya da ekolojik tasarım gibi yeni kavramlar, böylesi ciddi bir problemin sonucu olarak ortaya çıkmaktadırlar. Aynı şekilde kentsel tasarım eylemi de, bünyesinde ekolojik endişe içeren birçok konuyu ele almaktadır. Bu tez ise, konuyu“Ekolojik Açıdan Duyarlı Tasarım”olarak da adlandırılabilecek böylesi bir çerçeveden ele almaktadır. Sözkonusu çerçeve kapsamında, insan-çevre ilişkilerinin ekolojik temelli konulara yönelik çözüm yollarım içeren bir içeriğe sahip olduğu vurgulanmaktadır. Tez, etkin sonuçlar elde edebilmek amacıyla, yaşanabilirlik kavramı ve problemin bütüncül doğası üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Girişi izleyen ikinci bölümde, kavramsal çerçeve ve de tarihsel bir bakış açısından insan-çevre iüşMerinin geçirdiği evreler tartışılmaktadır. Üçüncü bölüm, bütüncül bir bakış açısından ekolojik açıdan çevreye duyarlı tasarım kuramı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Sözkonusu bakış açısı, belirlenen kavramsal çerçeveye ilişkin amaç ve hedeflerin belirlenmesini de gerektirmektedir. Yaşanabilirlik kavramı, kaçınılmaz olarak, sürekli vurgulanmaktadır. Dördüncü bölüm, global düzeyden başlayarak, yerel düzeye kadar inen tüm aşamalarda yöntem, strateji ve taktikleri ele almaktadır. Ekolojik açıdan çevreye duyarlı bir tasarım için gerekli olan temel kriterleri de aynı bölümde yer almaktadır. Beşinci bölüm, daha önceki bölümde tariflenen temel tasarım kriterlerinin Alaçatı yerleşiminin küçük bir kesiminde, ve karşılaştırmalı bir süreç sonucunda uygulanmasını içermektedir. Altıncı ve son bölüm, konunun özüne ilişkin sonuç yorumlan içermektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Due to the growing environmental problems of the globe and the impact of an ecologically unconscious behaviour on environment and on the relationship between man and his environment, the time has come for a completely new way of looking at our practices. The problem of alienation with nature seems to take control of our own being. The emergence of new concepts such as sustainability, energy efficiency, or ecological design is the result of such a serious problem. The practice of urban design, accordingly, deals with a wide range of issues of ecological concern. This thesis takes such a framework as its context, also titled as“Ecologically Conscious Design”. Within this framework, the nature of the concern is the relationship between man and the environment, which is perceived as carrying the potential answer to all ecological questions. The thesis focuses on the concept of livability and the holistic nature of the problem for achieving effective results. The study consists of six chapters. Following the introduction, in the second chapter, the conceptual framework, and the scope of the man/environment relations within a retrospective analysis are being discussed. The third chapter concentrates on the theory of ecologically conscious design, circumscribed within a holistic perspective. The perspective requires setting the goals and objectives of such a theoretical framework. The concept of livability is, inevitably, emphasized throughout. The forth chapter deals with the methodologies, strategies, and tactics to be adopted at all scales, from the global, down to the local scale. The basic criteria for ecologically conscious design are also included in this chapter. The fifth chapter, aims at applying the afore-mentioned criteria in a small scale design to be implemented in Alaçatı. The implementation process involves a comparative framework. The sixth chapter makes concluding remarks concerning the essence of the subject.