Obstrüktif uyku apnesine sahip bireylerin periodontal durumlarının klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Clinical and biochemical evaluation of periodontal status of subjects with obstructive sleep apnea
- Tez No: 501785
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, obstrüktif uyku apnesi (OUA) olan ve olmayan bireylerin periodontal durumlarının klinik ölçümlere ek olarak dişeti oluğu sıvısındaki interlökin-1 beta (IL-1β), tümör nekrozitan faktör alfa ve hassas C reaktif protein (hs-CRP) ve serumdaki hs-CRP düzeyleri ile değerlendirerek, OUA'nın periodontal dokular üzerine etkisinin incelenmesi ve periodontal hastalık ve OUA arasında herhangi bir ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yapılan polisomnografik değerlendirme sonuçlarına göre İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na periodontal durum değerlendirmesi yapılmak üzere yönlendirilen 163 bireyden, OUA tanısı alan 83 birey test grubunu; OUA tanısıalmayan 80 birey ise kontrol grubunu oluşturmak üzere çalışmamıza dahil edilmiştir. İlk randevuda çalışmaya dahil edilen tüm bireylerden ayrıntılı medikal ve dental anamnez alınıp; plak indeksi, gingival indeks, sondalamada kanama, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyi ölçümleri yapılmıştır. İkinci randevuda ise biyokimyasal analizlerin gerçekleştirilebilmesi için bireylerden dişeti oluk sıvısı (DOS) örnekleri toplanılmıştır. DOS örnekleri ELISA (enzyme linked immunoabsorbent assay) yöntemiyle değerlendirilmiştir. OUA olgularında plak indeksi, gingival indeks, sondalamada kanama, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyi değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca OUA olgularında yüksek periodontitis prevalansı belirlenmiştir. Biyokimyasal analizleri incelediğimizde ise OUA olgularında dişeti oluğu sıvısındaki IL-1β ve serum hs-CRP düzeyinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda OUA olgularında yüksek periodontitis prevalası görülmesi ile birlikte, OUA ile periodontal hastalık arasındaki patofizyolojik bir ilişki varlığı biyokimyasal değerlendirmeler ile net olarak açıklanamamıştır. Elde ettiğimiz sonuçların örneklem büyüklüğü daha yüksek olan vaka-kontrol çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate clinical periodontal parameters and the levels ofgingival crevicular fluid (GCF) interleukin-1 beta, tumor necrosis factor alpha, high-sensitive C-reactive protein (hs-CRP) and serum hs-CRP in patients with or without obstructive sleep apnea (OSA) and the effect of OSA on periodontal tissues and determine whether there may be a possible association between OSA and periodontitis. A total of 163 subjects were referred from Department of Chest Diseases, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University to Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Istanbul University; according to polysomnographic evaluation 83 subjects were included as a case group and 80 subjects as a control group in this study. At baseline medical and dental history, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PPD) and clinical attachment levels (CAL) of all subjects were recorded. GCF samples of subjects were collected at second appointment. The GCF samples were analyzed by enzyme linked immunoabsorbent assay (ELISA). The PI, GI, BOP, PPD and CAL levels were significantly higher in OSA subjects than controls. Furthermore prevalance of periodontitis was higher in OSA subjects. The levels of GCF interleukin-1 beta and serum hs-CRP were significantly higher in OSA cases. However, our study showed a high prevalence of periodontitis in OSA patients, the pathophysiological relationship between OSA and periodontal disease has not been fully explained by biochemical analyzes. Further case-control studies with large sample sizes are required to support our results.