İzmir Katip Çelebi Üniversitesi acil servise başvuran travma dışı geriatrik hastaların acil servis aciliyet skorlarının karşılaştırılması ile mortalite ve morbiditelerinin öngörülebilirliğinin saptanması
Predicting mortality and morbidity of non traumatic geriatric patients admitted to İzmir Katip Çelebi University emergency service by comparing emergency medicine scores
  1. Tez No: 501851
  2. Yazar: İMGE ÇAĞIN İŞSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun giderek artması ve buna paralel olarak geriatrik hasta bakımının yeterli düzeyde olmaması acil servislere ek bir yük bindirmektedir. Yaşlı hastalar çoklu ilaç kullanımları ve çoklu komorbid hastalıkları olması, acil servise başvurudaki atipik şikayetleri nedeniyle bu hastaların tanısı ve tedavisi güçleşmektedir. Her geçen gün giderek artan hasta yoğunluğu içinde özellikle saydığımız nedenlerden dolayı geriatrik popülasyonun hospitalizasyon ve kritik bakım ihtiyacının kalabalık içinden seçilebilmesi daha da önemli hale gelmektedir. Retrospektif olarak planlanan çalışmamızda, 3 ay süresince İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran randomize seçilmiş 300 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Acil servise başvuran geriatrik hastaların mortalite ve morbiditelerinin saptanabilmesi için REMS ve ViEWS aciliyet skorlama sistemlerini karşılaştırılmıştır. Morbidite öngörebilmesi için hospitalizasyon prediktivitesi değerlendirilmiştir. İstatiksel analizler sonucunda REMS ve ViEWS sistemlerinin hospitalizasyon için sırasıyla EAA puanları 0.606 ve 0.632 saptanmış olup prediktif güçleri ortalama saptanmıştır. Mortalite için EAA (eğri altındaki alan) puanları REMS ve ViEWS için sırasıyla 0,669 ve 0,830 olarak saptanmıştır, REMS sisteminin prediktif gücü ortalama saptanmıştır. ViEWS sisteminin prediktif değeri ise güçlü saptanmıştır. Yaptığımız çalışmada ViEWS mortaliteyi öngörebilmesi açısından daha değerli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The growing of elderly population in the world and in Türkiye and the lack of geriatric patient care despite increasing demand, places an additional burden on emergency services. Polypharmacy and multiple comorbidities of elderly patients and atypical complaints on admission makes their diagnosis and treatment more difficult. It becomes more important to identify geriatric populations hospitalization and critical care needs among the crowd, increasing day by day. Our study was planned retrospectively. In 3 months' time, patients over 65 years of age admitted to İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital emergency department, trauma patients excluded, 300 randomly selected patients were included. REMS and ViEWS scoring systems were compared to predict geriatric patients' mortality and morbidity. To foresee the morbidity, hospitalization predictivity was evaluated. After running statistical analysis, REMS and ViEWS systems' predictive powers of hospitalization were resulted respectively AUC:0,606 and AUC:0,632; their predictive value were moderate for hospitalization. For mortality prediction, REMS and ViEWS's AUC (area under curve) values were respectively 0,669 and 0,830. According to these results, predictivity of REMS was moderate and ViEWS's was powerful. In our study, ViEWS is found superior in predicting mortality.